ModaTasarım ve Koleksiyon

ROMAN, 2012 İLKBAHAR YAZ SEZONU


1950’li yılların romantik dokunuşlarını 2012 İlkbahar Yaz sezonu koleksiyonları ile birleştiren Roman markası, yeni sezon koleksiyonlarının tanıtımı içinse Yunan Adaları’nın belki de en romantiği olan Simi’yi (Symi) tercih etti. Bakalım Roman İlkbahar Yaz sezonu için hazırladığı bu romantik koleksiyonunda bizler için neler tasarlamış?

roman1

SİMİ (SYMI) ADASI

Osmanlı Devleti’nin 300 yıl boyunca “Sömbeki” ismini verdiği Simi Adası, Yunan Adaları içerisinde en küçük ama en sevimli olan… Adaya ya Datça’dan gidebiliyorsunuz ya da Rodos’tan… Zaten yönetsel olarak da Rodos’a bağlı… Ayrıca Yunanlı Denizciler adada bulunan Moni Taksiharki Mikhail Kilisesi’nde hacı oluyor. Simi Adası’nı sevimli kılan en önemli özelliklerden biri sıcakkanlı halkı ve birbirinden farklı, canlı pastel tonlarda boyanmış evleri, dar sokakları… Ada, gökyüzü ile bütünleşmiş bir tablo gibi büyüleyici bir doğaya sahip… Roman markası da bunu fark etmiş olacak ki birbirinden güzel yeni sezon kıyafetlerini burada tanıtma kararı almış.

roman3

Akdeniz kendine has zengin renk skalası ve güçlü tarihi yapısını bir arada bulunduran Simi, Roman kadını ile bütünleşip farklı bir çekime sahne olmuş belli ki. Roman kadının, büyük hasır şapkaları, ahşap topuklu espadril sandaletleri, 50’li yıllarda meşhur olan yuvarlak çerçeveli güneş gözlükleri ve birbirinden şık ve asil tarzdaki kıyafetleri ile deniz seyahatine çıkmış bir kadının Simi’ye uğramasına benziyor. Roman’ın yeni sezon koleksiyonunun görüntüleri ise ünlü fotoğrafçı Cihan Alpgiray tarafından çekilmiş. Peki, markanın yüzü kim dersiniz? Chanel, Bebé gibi dünyaca ünlü markaların yüzü olarak bilinen Amerikalı güzel model Tara Jean Nordbrock…

Roman’ın yeni sezonunda bizler için neler var?

roman4

Öncelikle Roman’ın İlkbahar Yaz sezonunda çiçekli, etnik ve soyut birbirinden farklı desenler görmek mümkün… Roman, bu sezon kendi markasının kimliği ile benzer özellikler taşıyan 1950’li yıllardan etkilenerek hazırladığı bir koleksiyon sunmuş bizlere. Gerçekten de tüm dönemlere baktığımızda romantizmi, dramatik bir görüntüyü ve zarafeti harmanlayıp karşımıza çıkaran dönem 1950’li yıllara denk geliyor. Roman’ın tasarımcıları da bunu düşünmüş olacaklar ki 50’li yılların konseptinin Roman koleksiyonlarında seneler içinde markanın oluşmuş kimliği ile rahat bir şekilde harmanlamışlar.

-Peki, ne tarz kıyafetler var yeni sezonda?

roman5

Yeni sezona bakıldığında genel olarak belinizi ortaya çıkartmanıza yardımcı olacak kalıplar kullanılmış. Son dönemlerin yükselen trendlerinden diz altı kalem etekler, eski filmlerinden fırlamışçasına nostaljik etkiye sahip yarım daire elbiseler, piliseler, 50’li yılların kadınsı kodlarını taşıyan japone kol minik kaplar oldukça büyüleyici… Roman’ın yeni sezon kumaşları ise oldukça zengin bir palete sahip… Söz konusu 50’li yıllar olunca sizde tahmin edersiniz ki danteller, uçuş uçuş şifonlar, tüller, ipekler ve canlı renklerde olan emprimeler aklımıza geliyor.

roman8

Tıpkı Chanel gibi Roman’ın koleksiyonundaki parçalarda lunaparkın renklerini akla getiriyor. Şeker dünyasından ayrılıp gelmiş pastel renkler, turkuvaz, okyanus köpüğü, uçuk nane ve uçuk sarı, somon renklerinin yanı sıra yazın eğlenceli ve canlı günlerinin özelliğini taşıyan domates kırmızısı, metalik renkler hatta özellikle de altın ve bronz figürler bir adım öne çıkıyor.

-Yeni sezon koleksiyonlarında etkiler…

roman16roman17

Roman markasının tasarım direktörü Suzan Toplusoy, Roman adına yeni koleksiyonları oluştururken en çok Cristobal Balenciaga ve 1950’li yıllardan etkilendiğini açıklamış. Kim etkilenmez ki bu moda dünyasını derinden etkileyen, bir dönemi kapatıp diğerini açan ikiliden? Öyle ki 1950’li yıllar moda tarihini ve anlayışını tamamen değiştiren New Look (Yeni Görünüş) olarak adlandırılan bir dönem… Cristobal Balenciaga ise tasarladığı her elbisenin tekniği ve mükemmel görüntüsü ile moda dünyasının en saygın tasarımcılarından adeta elbise sihirbazı… “Ondan etkilenmeyen hiçbir modacı yoktur herhalde” Diyen Suzan Toplusoy’a katılmamak elde değil. 2006 senesinde Fransa’nın başkenti Paris’te ünlü modacı Cristobal Balenciaga adına açılan Miee de la Mode et du Textile Müzesi’ni gezen ve buradaki dünden bugüne sergiden çok etkilenen Suzan Toplusoy Balenciaga tarafından tasarlanan balon elbiseleri, yüksek robalı elbiseleri günümüze ışık tutan ayrıntılardan görüyor ve bunları kendi tasarımlarına da bu nedenle yansıttığını söylüyor.

roman15

Balenciaga 2012 İlkbahar Yaz

Asi, şık, stil sahibi ve zamansız tasarımlara sahip Balenciaga imzasını taşıyan tasarımlar… Suzan Toplusoy’a göre de Balenciaga tasarımcıların tasarımcısı denilebilecek türden olağanüstü bir deha…

ROMAN11

Dönemin stil ikonu Pauline de Rothschild (Kendisi aynı zamanda bir modacı. Ruth Ford adına yaptığı tasarımlar New York Şehir Müzesi’nde sergileniyor.)

roman12

Yıl 1936… Salvador Dali, Mona Bismarck’ın portresini çizerken…

1950’li yıllara damgasını vuran bir stil ikonu daha Mona Bismarck… (Bismarck, moda tarihine ismini altın harflerle yazdıran bir isimdir. Uluslar Arası Moda Konseyi tarafından 1958 yılının En İyi Giyinen Kadını seçilmiştir. Ve bu moda konseyinin içerisinde Chanel, Molyneux, Vionnet, Lelong ve Lanvin gibi dünyaca ünlü giyim markaları bulunmaktadır.)

-Roman’ın katalog çekimleri Symi Adası’nda yapıldı. Peki, neydi bu markayı Symi’ye iten?

Markanın yaratımcı direktörlerine göre Symi Adası, Yunan Adaları içerisinde doğal tonlara boyanmış güzel ve bakımlı evleri, el değmemiş tarihi dokusu, Arnavut kaldırımlı taş sokakları, canlı ve eğlenceli havası ile tüm o Yunan Adaları içerisinde ayrı bir yere sahip olduğu için çekimler orada yapıldı. Ayrıca Türkiye’ye bu denli yakın mesafede olup da bu kadar kendine has ve romantik bir havaya sahip alan bulmanın oldukça güç olduğunu söyleyen yaratımcı direktörler, 50’li yılların havasını taşıyan yeni sezon kıyafetleri ile çok kısa sürede Symi’nin atmosferini birleştirebilmişler. Çekim temasının genel havasını Akdeniz’in birbirinden farklı ve zengin renk çeşitliliği ve kuvvetli tarihi dokusu ile kendine özgü havasını koruyan riviera’larından aldığını söyleyen yaratımcı direktörler, yeni sezonda Roman kadınının birbirinden elegan giysileri, lüks bir deniz seyahatinin duraklarından birinde vakit geçiriyormuş gibi hayal ettiklerini söylüyor. Bu hayallerini karşılayabilen tek mekânda Symi Adası olduğu için çekimler burada yapılmış kısaca J

2012 İlkbahar Yaz sezonunda gardırobumuzun olmazsa olmaz parçaları neler olacak?

Emprime kumaştan yapılmış A- Line elbiseler, tamamıyla dantel üstler ya da elbiseler, diz boyu plise etekler, emprime kısa şortlar, diz boyu kalem etekler, yuvarlak çerçeveli güneş gözlükleri, hasır topuklu espadril sandaletler, büyük şapkalar, daire etek elbiseler ve beyaz gömlekler yeni sezonda gardırobumuzun olmazsa olmaz parçaları arasında yer alacaklar.

Roman 2012 Koleksiyonundan Seçmeler:

roman 1

 

roman 1

 

roman 1

 

roman 1

 

roman 1

Source link

Başa dön tuşu