GenelSağlık

Romatoid artritte erken teşhis ve tedaviyle eklem hasarı önleneblir

Eklemlerde kalıcı hasar gelişmemesi için Romatoid Artrit tedavisinde geç kalınmaması gerektiğini söyleyen Türkiye Romatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu, Türkiye’de erişkin nüfusun yüzde 1’ine yakınında görülen Romatoid Artritin tanısının klinik değerlendirme ile konulduğunu belirterek, erken tanıyla tedavi edilebilir durumdaki bu hastalığa ilişkin farkındalığın önemini vurguladı. Prof. Dr. Kaşifoğlu, 12 Ekim Dünya Artrit Günü nedeniyle romatoid artrite ilişkin yaptığı açıklamada, “Eklem şikayetleriniz 6 haftayı aşkın süre devam ederse risk altında olabilirsiniz” uyarısında bulundu.

Romatoid artritin tanısının esas olarak klinik değerlendirme ile konulduğunun altını çizen Prof. Dr. Kaşifoğlu, “Özellikle simetrik olarak eklem ağrısı, şişlik ve hassasiyet veya bir saati aşan sabah tutukluğunun olması durumunda romatoid artrittanısı düşünülmelidir. Ailenizdeki birinci derece akrabalarda romatoid artrit var ise bu diğer aile bireylerine yaklaşık üç kat daha yüksek risk olarak yansımaktadır. Hastalığın gelişimine etki eden risk faktörleri arasında  genetik yatkınlık yanında sigara kullanımı da bulunmaktadır” dedi.

Romatoid artrit nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Romatoid artrit kadınlarda, erkeklere göre iki kat daha fazla görülüyor

Bu konuda farkındalığının oluşmasıyla, erken tanının mümkün olacağını kaydeden Prof. Dr. Kaşifoğlu, “Eğer bahsedilen eklem şikayetlerinden sizde var ise doktorunuzla görüşün. Eklem sorunlarına ek olarak, bazı laboratuvar testleri tanıda yardımcı olabilir. Akut faz yanıtı denilen kandaki iltihap göstergelerinin yüksekliği ve bazı otoantikorların (romatoid faktör, anti-CCP) varlığı tanının konulmasına yardımcı olabilir” bilgisini verdi.

Romatoid artrit hastalığının, Türkiye’de erişkin nüfusun yüzde 0,5-1’ini etkileyen kronik iltihaplı bir romatizma türü olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu, hastalığın kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla görüldüğünü kaydetti.

Romatoloji nedir? Romatolog ne iş yapar? En önemli romatolojik hastalıklar

Tedaviye olabildiğince erken başlanmalı

Romatoid artrit gibi iltihaplı eklem romatizmalarının kronik seyirli olduğundan uzun süreli tedavi gerektirdiğinin altını çizen Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu, tanı konulan hastaların öncelikle durumlarının düzgün takip edilebilmesi için bir romatoloji doktoru ile iletişime geçmesini ve olabildiğince erken tedaviye başlanılmasını önererek, şu bilgileri verdi:

“Hem hastalığın klinik bulgularının iyileştirilmesi, hem de eklemlerde kalıcı hasar gelişmemesi için tedavide geç kalınmamalı. Başlangıç tedavisi için kullanılan daha geleneksel tedavilerin yanı sıra hedefe yönelik küçük moleküller olarak tasarlanan tedaviler, romatoid artrit hastalığının tedavisinde başarıyla kullanılmakta. Bu doğrultuda hastalara uygun tedavilerin seçilmesi ve hastaların yakın takip edilmesi başarılı tedavide kritik önem taşıyor.”

Eklem ağrısı neden olur? Nasıl geçer? En etkili tedavi yöntemleri

Hastaların tedaviye uyumu önemli

Hastaların tedaviye uyumunun kritik bir nokta olduğunu belirten Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu, uzun süreli tedavinin hastalar açısından zorluklar doğurduğunu belirterek, “Pek çok hastada tek bir tedavi yeterli olmayabilir. Birden fazla tedavi kullanımı tedavi uyumunu zorlaştırabilecek bir faktördür. Hem tedavide istenmeyen etkilerin takibi, hem de doz ayarlaması için belirli aralıklarla doktor kontrolü ve kan sayımı yapılması gerekebilir. Ancak hastalarımızın bilmesi gerekir ki, romatoid artrit hastalığı tedavi uyumu iyi olan hastalarda, geçmiş yıllara göre çok daha başarılı tedavi edilebilen bir hastalıktır” diye konuştu.

Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu