ModaÜnlüler

Röportaj: Özgür Masur


Henüz otuzlu yaşlarında olmasına rağmen, tasarımlarıyla kendinden söz ettiren ve yaptığı her defile ile modaya yön veren bir isim o. Milyonları ekrana kilitleyen Aşk-ı Memnu dizisinde Bihter karakterini canlandıran Beren Saat’ in dizide giydiği elbiselerle süslemeye başladı kadınların rüyalarını.

Şimdilerde Adriana Lima’ da dâhil olmak üzere birçok ünlü isim, en özel günlerinde öncelikli olarak onun tasarımlarını tercih ediyor. Tasarımcı-marka işbirliği tekliflerinde çok seçici davransa da, çok katlı mağazalarda Özgür Masur imzalı giysileri görmek ve denemek çok keyifli olurdu herhalde. Özgür Masur’la gerçekleştirdiğim keyifli bir röportaj sizleri bekliyor…

“Hiçbir zaman ilhama inanan bir moda tasarımcısı olmadım.”

ozgur-masur-roportaj-02

ozgur-masur-roportaj-03

 Üniversite’ de son sınıfta okurken,  Moskova’ da “Geleceğin Moda Tasarımcısı” ödülünü aldınız. O ödülü alırken bugün buralara gelebileceğinizi düşünüyor muydunuz?

Moda tasarımcısı olmak belli kriterler gerektirir… Gerçekten iyi iseniz zaten bu bir şekilde fark edilir ve sonuçlarında takdir niteliği taşıyan şeylere layık görülürsünüz. Ben hayal kurmayan bir moda tasarımcısıyım bu yüzden o zamanlarda buralara gelebileceğimi düşünmedim ama iyi bir şeyler yapmak istediğimin bilincindeydim.

Tasarımlarınızı oluştururken yararlandığınız ilham kaynaklarınız var mı?

Ben hiçbir zaman ilhama inanan bir moda tasarımcısı olmadım. Benim işim, tasarımda matematiktir. Yeni koleksiyonumda ne yapmak istediğime karar verir doğru detaylar içime sinene kadar yüzlerce eskiz çalışması gerçekleştiririm.

-“Özgür Masur’ un kadını” nasıldır, biraz anlatır mısınız?

Bedeninde anlatım gücü ve kişiliği olan kadınlardır. Kumaşın, ışıltıdan çok daha üstün bir güce sahip olduğuna inanan kadınlardır. 

-Tasarımcı-marka işbirliklerinin oldukça fazlalaştığı şu dönemde sizin de bu anlamda bir düşünceniz ya da bir planınız var mı?

Bu konuyla ilgili birkaç firmadan teklif aldım ama bir moda tasarımcısının öncelikle kendi marka kimliği ile özdeşleşebilmek olması çok önemli. Bu yüzden olaya sadece ticari bakamadığım için seçici davranıyorum.

“İyi giyinmek sadece marka giyinmekten öte bir şeydir.”

ozgur-masur-roportaj-04

ozgur-masur-roportaj-04

ozgur-masur-roportaj-06

Türk kadınlarının giyim zevkini nasıl buluyorsunuz? En çok yapılan giyim yanlışları neler sizce?

Ünlü isimleri baz almadan genel gözlem olarak dile getirecek olursam… Çok iyi giyinen kadınlarımızda var kendi bedenini tanımayan kadınlarımızda. Açıkçası iyi giyinmek sadece marka giyinmekten öte bir şeydir. Bence iyi giyinmenin en önemli ipucu kendi stilini yaratmaktır ki bu da inanın çok zordur. 

İstanbul Fashion Week sizin için ne ifade ediyor?

Türkiye’nin ilk ve tek moda haftası dolayısı ile biz moda tasarımcıları bu organizasyona çok ciddi eğilmek ve önemsemek durumundayız ki, zamanla gelişebilen ve söz hakkı olabilen bir moda haftamız olsun.

Sizce “moda ile ilgilenmek” yetenek ve ruh mu yoksa eğitim mi gerektirir?

Hepsini gerektirir. Ama en önemlisi eğitimdir. Çünkü eğer kafanızda tasarladığınızı hayata geçirebilme birikiminiz yok ise moda tasarımında başarılı olabilmeniz neredeyse imkânsızdır. Sadece yetenekli olmak yetmez tasarladığınızın insan bedeninde taşınabilirliğini sağlamalısınız. 

Moda sektörüne adım atmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Öncelikle kesinlikle eğitimini alın ve her sayfaya elbise modeli çizmenin yetenek olduğunu zannetmeyin. Modada yapılmamış denememiş hiçbir şey yoktur, sizler sadece daha önce yapılmış bir şeyi kopyalamadan kendi yorumunuzla farklılaştırabiliyorsanız iyisiniz demektir.

-“Yok Böyle Dans” isimli yarışma programına katılmak için Türkiye’ ye gelen Dünyaca ünlü top model Adriana Lima programda sizin imzanızı taşıyan sarı bir elbise ile dans etmişti. Lima’nın bu elbiseyi tercih etme safhası nasıl gelişti, sonrasında size bir geri dönüş yaptı mı?

O geceye özel bir şeyler giymek istiyordu ve birçok moda tasarımcısından örnekler kendisine sunulmuş. Sonuç itibari ile benim koleksiyonumun onun tarzına çok uygun olduğuna inandığı için benden böyle bir talepleri oldu. Koleksiyonumu çok beğendiği içinde provalar esnasında kendisine yine aynı koleksiyonumdan başka bir elbiseyi hediye ettim, bu çok hoşuna gitti. Çok özel bir davette elbisemi giymiş.

“Kadın bedenini çok iyi tanıyorum.”

ozgur-masur-roportaj-07

ozgur-masur-roportaj-08

ozgur-masur-roportaj-009 

-Özellikle giydirmek istediğiniz bir ünlü var mı?

Yurtdışından yabancı bir ünlü ismini belirtmek bana anlamsız geliyor ama açıkçası bu konuda çok şanslıyım, çünkü Türkiye’de çalışmak istediğim her ünlü ile çalıştım.

-Sizce şu ana kadar tasarımlarınızı giyen ünlerden hangisi üzerinde “en iyi” taşıdı?

Çok isim vermek açıkçası farklı anlaşılabilir ama ilk aklıma gelen birkaç isimdir. Beren Saat, Bade İşçil, Sedef Avcı, Hazal Kaya, Deniz Çakır ve Zuhal Olcay aklıma ilk gelen isimler.

Defilelerinizde genellikle Serenay Sarıkaya, Didem Soydan gibi aynı isimler podyuma çıkıyor. Bunun bir nedeni var mı?

Türk modellerden elle sayılır sayılı isimler ile çalışıyorum bunları seçmemdeki neden; işlerinde profesyonelliği en iyi şekilde taşıyanlar oldukları için. 

-Kadınların ruhuna çok iyi hitap ettiğinizi düşünüyorum. Bunu nasıl başarıyorsunuz?

Kadın bedenini çok iyi tanıyorum.

-İleriye dönük olarak planlarınız ve gerçekleştirmek istediğiniz hayalleriniz var mı?

Evet, var ama bunları şimdilerde dile getirmek yerine zamanla fark edilmesini tercih ediyorum J 

Son olarak “Modapedia” okurlarına neler söylemek istersiniz?

Moda tasarımı çok özel, yetenek ile bilginin harmanlandığı takdirde başarının oluşabileceği önemli bir sistem içermektedir. Dolayısı ile sektörde yer almak ve başarılı olmak isteyen kişilerin bu iki hususta kendilerini geliştirmeleri gerekir.

-Röportaj için teşekkürler, umarım her şey gönlünüzce olur…

Ben teşekkür ederim, sorularınız içten ve keyifliydi.

Betül Külege

ozgur-masur-roportaj-10

ozgur-masur-roportaj-11

ozgur-masur-roportaj-12

Modapedia: “Röportajı gerçekleştiren yazarlarımızdan Betül hanıma ve değerli tasarımcı Özgür Masur’a teşekkürler.

Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu