GenelSağlık

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyeleri, Turkovac aşısı yaptırdı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyeleri, koronavirüse (Covid-19) geliştirilen yerli aşı Turkovac’ı, hatırlatma dozu olarak yaptırdı. Aşının ardından açıklamada yapan Koca, “Özellikle bugün önemli bir gün. Yerli aşımız Turkovac’ı salgın nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza adıyoruz. Turkovac’ı son 50 yıldan sonra hücreden başlayarak üretilen ilk aşımız. Türk bilim insanlarımız tarafından geliştirilen bu aşının tarihi önemde olduğunu ifade etmek istiyorum. Vatandaşlarımızı Turkovac’la aşı olmaya, özellikle hatırlatma dozlarını Turkovac’la yaptırmalarını ısrarla tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu toplandı. Gündemde Omicron’la birlikte vaka sayılarındaki artış vardı. Toplantıdan sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu Üyeleri, Ankara Şehir Hastanesin’de hatırlatma dozu olarak TURKOVAC aşısı yaptırdı.

Yarından itibaren şehir hastanelerinde uygulanmaya başlanacak

Bakan Koca aşı olduktan sonra yaptığı açıklamada, “Yerli aşımızı Covid-19’dan hayatını kaybeden vatandaşlarımıza adıyoruz. Vatandaşlarımızı hatırlatma dozlarını TURKOVAC ile olmalarını tavsiye ediyorum. Yarından itibaren bütün vatandaşlarımız, özellikle şehir hastanelerinden başlamak üzere uygulama başlamış olacak” dedi.

Türkiye’nin güçlü bir aşı geçmişi olduğunu vurgulayan Bakan Koca, “TURKOVAC 50 yıldan sonra hücreden başlayarak üretim safhasına kadar gelen ilk yerli aşımız oldu. En son 24 yıl önce, 1998’de BCG (verem) aşısı üretilmişti. Özellikle 50 yıl aradan sonra tamamen, yüzde 100 yerli, Türk bilim insanlarımız tarafından geliştirilen bu aşının çok tarihi önemde olduğunu ifade etmek istiyorum. Bunu bekleyen birçok vatandaşımızın olduğunu biliyoruz. Vatandaşlarımıza TURKOVAC ile aşı olmalarını, özellikle hatırlatma dozlarını da TURKOVAC ile yaptırmalarını ısrarla tavsiye ediyorum” diye konuştu.

TURKOVAC’ın Hıfzıssıhhanın yeniden dirilmesinin ilk adımı olduğunu söyleyen Koca, vatandaşlara Omicron varyantının gündemde olduğu bu süreçte hatırlatma dozları da dahil olmak üzere erken dönemde TURKOVAC yaptırmalarını önerdi.

TURKOVAC’ın iki farklı çalışmayla acil kullanım onayı aldığını dile getiren Bakan Koca, “Biri faz-3 çalışmasıyla Hacettepe merkezli bir çalışma, ikincisi Şehir Hastanesi merkezli, 42 merkezde devam eden rapel hatırlatma dozu dediğimiz dozla yapılan ikinci çalışma. Yani iki Sinovac sonrası Sinovac ve TURKOVAC’ın kıyaslamasıyla devam eden ikinci hatırlatma dozuyla çalışma yapıldı. Bu iki çalışmayla acil kullanım onayı verilmiş oldu” dedi.

Bakan Koca’nın ardından TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, Prof. Dr. Figen Çizmeci Şenel, Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Ankara Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Aziz Ahmet Surel, Kadın Doğum Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin de hatırlatma dozu olarak TURKOVAC yaptırdı.

Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu