GenelSağlık

Sağlık Bakanı Koca ile görüşen TTB yetkilileri: Rakamların inandırıcı olmadığını söyledik

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Dr. Sinan Adıyaman ve TTB Koronavirüs İzleme Kurulu Üyesi Dr. Özlem Azap, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştü. Görüşmede koronavirüse yakalanan sağlıkçı sayısının artması ve salgının Türkiye’deki geldiği durum ele alındı. Azap’ın açıklamasına göre Bakan Koca yurtdışında çalışmaları yürütülen koronavirüs aşısının faz 3 aşamasının Türkiye’de yapılacağını söyledi. Görüşme sonrası açıklama yapan Adıyaman, “Rakamların inandırıcı olmadığını ve valilerin söylediklerinden bunu çıkardığımızı söyledik. Bakan bu konuda fazla yorum yapmadı” diye konuştu.

Görüşme sonrasında basın açıklaması yapan Adımayan, “Sağlık Bakanının TTB’ye randevu verdiğini öğrendik. Bugün icabet ettik. Biz uzmanlık dernekleriyle gelip, pandeminin Türkiye’de geldiği durumla ilgili önerilerimizi vermek istemiştik. Önümüzdeki hafta bu toplantı gerçekleşecek. Görüşmede pandeminin geldiği son durumu, virüsün hızlı şekilde yayıldığını ve pandeminin kontrolden çıktığı konusunda fikirlerimizi ilettik” dedi.

Sağlık çalışanlarının malzemeye ihtiyacı var

Görüşmede sağlık çalışanların ön planda olduğunu dile getiren Dr. Özlem Azap, şu bilgileri verdi: “Koronavirüse yakalanan sağlık çalışanlarının durumunun meslek hastalığı kapsamında değerlendirilmesini diğer bakanlıklara iletileceğini anlattı Sayın Sağlık Bakanı. Önümüzdeki dönemde bu sürecin takipçisi olacağız.

Koronavirüse ilişkin tarama testleriyle ilgili çalışma yürütüleceğini ve hazırlık yapılacağını paylaştı. Sağlık çalışanlarının tükenmişlik durumuna gelmesine ilişkin gözlemlerimizi ilettik. Sağlık çalışanlarının koruyucu malzeme ve çalışma saatlerini düzenlenmesine ihtiyacı olduğunu anlattık.”

Faz 3 aşaması Türkiye’de yapılacak

“Sağlık Bakanı grip aşısının temini konusunda sıkıntı yaşanmayacağını ifade etti. Daha fazla sayıda temin edileceğini söyledi. Başta risk altındaki grup olmak üzere aşılama çalışmalarının önümüzdeki haftalarda başlayacağını iletti. Koronavirüs aşısına yönelik yürütülen çalışmalara ilişkin Türkiye’de bazı çalışmalar olduğunu, yurtdışında faz 3 aşamasında olan çalışmaların da Türkiye’de yürütüleceğini öğrendik.”


Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu