GenelSağlık

Sağlık Bakanlığı, COVID-19 hastaları için uzun dönem takip merkezi kurdu


Sağlık Bakanlığı, COVID-19 enfeksiyonu geçiren hastaların uzun vadede sağlık durumlarını kontrol etmek amacıyla “COVID-19 Takip Merkezleri” kurmaya başladığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada pilot uygulama kapsamında Ankara ve Eskişehir’de merkezlerin kurulduğunu ve kısa süre içinde 24 ilde bulunan 30 sağlık bölgesine; daha sonra da tüm yurda yaygınlaştırılmasının planlandığı bildirildi.

Bakanlık açıklamasında merkezlerin kuruluş amacı; COVID-19 geçirmiş hastaların, varsa hastalığa bağlı komplikasyonlarını en az iki yıl boyunca takip etmek ve olası sorunlara erken müdahale etmek olarak vurgulandı. Açıklamada, “Aynı zamanda bu hastalığa yönelik sağlık hizmet kalitesini artırmak için belirlenecek yeni politikalara yönelik çalışmalar yürütülecek. Merkezlerde bilimsel araştırmalara zemin oluşturacak yeni yöntemler de geliştirilecek” bilgisi verildi.

Merkezlerin hastaları davet edeceği ancak gönüllülük esasıyla çalışacağı belirtilen açıklamada, kişinin sağlık durumunun değerlendirilmesinin ardından gerek duyulması halinde uzmanlık alanlarına yönlendirildiği kaydedildi. Merkezlerdeki işlemler için kişilerden herhangi bir ücret alınmayacak. Pilot merkezlerden Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesinin 1 Aralık, Eskişehir Şehir Hastanesinin ise 8 Aralık itibariyle hasta kabulüne başladığı bildirildi.


Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu