Ayakkabı ve ÇantaModa

Salvador Dali İmzalı Çantalar


Sürrealist akımın en önemli sanatçılarından olan Salvador Dali, 1929 senesinde kendisine ve sanatına anlam katan ve ilham veren bir kadınla tanıştı. O “Gala” İdi.

Ünlü ressamın Gala adına özel tasarladığı, yalnız ikisinin anlayabileceği bir alfabe ile donatılmış, sap kısmı bisiklet zincirinden olan çanta, Lancel’in arşivinden çıkıp markanın yaratımcı direktörü Leonello Borghi için ilham kaynağı oldu. Ve artık Dali bizlerle.

dali1dali2dali9

20. yüzyılın dahi beyinlerinden olmasının yanı sıra çılgın ve şöhretli yaratıcılarının da başını çeken Salvador Dali, ömrüne hayatını verecek kadar çok sevdiği Gala’sını ilk gördüğü zaman; “İşte onu asla hiç görmeden, tanımadan önce bile hayalini kurduğum ve resimlerimde yer alan kadın.” Demişti. Gala ve Dali birbirlerini tanıdıkları anda Gala, sürrealist akımın önemli insanlarından biri olan Fransız şair Paul Eluard ile evliydi. Ancak Dali’yi tanıdıktan sonra onun dehası ve birlikte olduklarında bir efsane yaratacakları düşüncesi ile Paul Eluard’dan ayrıldı Gala. Böylece başlamış oldu Gala ve Dali’nin ateşli aşk öyküsü… Dali ise Gala’nın ayrılığına; “Kendi efsanesini yaratmak istedi Gala ve bunu yaratabilecek tek kişinin ben olduğumu düşündü.” demiştir. Dehası ile yüzyıla damgasına vuran sanatçının bir süre sonra tüm resimlerini Dali- Gala olarak imzaladığı düşünüldüğünde çiftin yaratmak istediği efsanenin ve aşklarının ne denli büyük boyutlu olduğu daha rahat anlaşılabilir.

dali4

Kendisi hakkında söylenen dahi, çılgın gibi söylemleri asla kabul etmeyen Dali; “Çılgın bir insan ile benim aramda büyük ve tek bir fark var. O da ben çılgın değilim.” Beyanı olmuştur. Ancak Gala ile tanıştıktan sonra “Eğer Gala ile tanışmasaydım resmettiğim kadının kim olduğunu asla öğrenemeyecektim. İşte o zaman aklımı kaçırıp bir çılgına dönebilirdim.” Diye cesur sözlerde söylemiştir Dali.

dali10

Dali’nin hayata böylesine sıkıca sarılmasını sağlayan kadın “Gala” adına yapamayacağı şeyde yoktu. Öyle ki, kaç adam yalnızca sevdiği kadın ve kendisinin anlayabileceği bir alfabe yaratabilirdi ki? Dali bunu yaptı Gala için. 1970’li yıllarda yalnız Gala’sının anlayabileceği gizli bir aşk alfabesi yarattı.

dali8

Dali’nin büyük aşkı adına yarattığı bu alfabe Lancel markasına nasıl desen oldu peki? Lancel’in arşivlerini karıştıran yaratım direktörü Leonello Borghi 1970’li yıllardan kalma bir çanta buldu. Onu gördüğünde büyük bir şok yaşadığını söyleyen Borghi, bu gizemli çantanın kapağını açtığında içerisinde iki imza buldu. Bu imzalardan biri Salvador Dali’ye aitti diğeri ise Lancel’e… Çantayı alıp İspanya’yı ziyaret etmeye ve ‘Gala and Salvador Dali Vakfı’na’ gidip çantanın hikâyesini onlardan öğrenmeye karar verdi Borghi. Vakıf Borghi’nin Dali ve Gala çiftinin Portlligat’ta bulunan beraber yaşadıkları eve gitmesine ve birkaç saat geçirmesine izin verdi. Lancel markasının arşivinde bulunan çantanın, Dali tarafından Gala adına özel olarak tasarlandığını ve çantanın üzerindeki sembollerin “Daligramme” adı verilen gizli bir alfabe olduğunu öğrenen Borghi, oldukça şaşırmış ve bu çiftin arasındaki aşkın boyutunu biraz olsun kavrayabilmişti. Bu alfabe Dali’nin Gala’ya duyduğu aşkı ifade eden sembolik harflerden oluşuyordu.

SAPLANTI DOLU BÜYÜK BİR AŞK

Leonello Borghi, Gala ve Dali arasında aşkı araştırdıkça, bu aşkla beraber karşısına çıkanlardan öylesine çok etkilenmişti ki böylece Daligramme koleksiyonunu yaratmaya karar verdi. Arşivden çıkan bir çanta ile kendisini bir anda Dali ve Gala aşkının ortasında bulan Borghi, Dali’yi çok farklı yönleri ile de tanıma şansını yakalayabilen nadir insanlardan. Borghi’nin araştırmasından önce Dali’yi yalnızca çılgın, sürrealist bir sanatçı olarak bilen bizler de, arşivden çıkan eski bir çanta ile birlikte onun aslında ne denli romantik bir kişi olduğunu öğreniyoruz.

dali5

dali6

Tasarımcı Leonello Borghi, koleksiyonu hazırlarken büyük bir heyecan içinde olduğunu söylüyor ve bu çanta koleksiyonunu aşkla harmanlanmış kokulu bir mektuba benzetiyor. Artık her şeyin hızlıca tüketildiği çağda, mektup yazarcasına bir koleksiyon hazırlamak oldukça zor bir süreç olsa gerek. Borghi’nin projesi ile karşımıza çıkan Dali- Gala aşkı bununla da sınırlı kalmıyor.

dali7

Çiftin evlendikleri gün Dali, Gala için günün birinde bir şato alma sözü verir ve ancak 30 yıl sonra bu sözünü gerçekleştirir. Şatoyu ona hediye ettiği sırada da gizli aşk alfabesini ilk kez Gala ile paylaşır. Ancak Gala, bu şatoyu kabul ederken Dali’ye bir şart koşar. Onu görmek istediği her zaman Dali’den kendisine bu alfabeyle bezenmiş, yazılı bir not göndermesini ister. İspanya’da yer alan Gala- Dali Vakfı’nda Dali’nin Gala’yı görmek için izin istediği pek çok mektup bulunuyor. Mektubu okuma şansına sahip olanlardan biri olan Borghi, bu mektupların etkisi altına girmiş ve bir türlü de kurtulamamış. Çünkü yaşadığımız dönemin izlerini taşıyamayacak kadar yüce bir aşk yaşayan ikili sanki bu dünyaya ait değil gibiymiş.

SÜRREAL AYRINTILARA SAHİP BİR KOLEKSİYON

Tasarımcı Borghi, bu saplantılı aşkın izinden giderek hazırladığı ve tutkuyla yazılmış bir aşk mektubuna benzettiği koleksiyonu için en güzel kâğıdı yani çantaların kumaşını aramaya koyulmuş. İpek ve pamuklu karışımından oluşan kumaşlar, tasarımcı Borghi’nin doğup büyüdüğü, anavatanı olan Floransa’da özel olarak dokunmuş ve bu kumaşlar için tam 14 farklı renk kullanılmış. Ancak öyle ki çantaya baktığınızda bu birbirinden farklı renklerin varlığını anlamanız mümkün olmuyor. Çünkü dokumada oldukça farklı bir teknik olan “jakar tekniği” kullanılmış.

dali11

Tasarımcı Borghi, koleksiyonunun toprak tonlarından oluşmasını istemiş. Toprak tonlarının görüntüsünün daha güçlü olduğunu düşünen tasarımcı, farklı renkl kullanılsaydı bu aşk hikayesinin bu kadar saplantılı, etkileyici ve tutkulu görünmeyeceğinden korkmuş. “Eğer canlı renkler kullansaydım histerik bir aşk hikayesini canlandırmış olurdum.” Diyor Borghi.

dali12

Modanın sanattan ilham aldığı son sezon tasarımlarda ikili arasında da büyük bir aşk yaşanıyor aslında. Hiçbir zaman tam anlamı ile bir araya gelemeseler de tutkulu bir flört dönemi yaşadıkları aşikâr. Dünyaca ünlü dev moda evlerinin, isim yapmış büyük sanatçılarla iş birliği içerisinde olmaları da bunun en büyük kanıtı. Dali’nin Gala için tasarladığı çantada bulunan bisiklet zinciri de moda ve sanat arasındaki ilişkinin meşrulaşmış ayrıntılarından yalnızca biri. Bu bisiklet zinciri, sürrealizmin çılgınlığının en büyük kanıtı… Borghi’de hazırladığı çanta koleksiyonunda çoğu modelde bir detay olarak kullanmış bunu. Ancak yalnızca tek bir modelde tıpkı Dali’nin yaptığı gibi çanta sapı haline getirmiş. Bu detayın Dali ve Gala aşkına özel olarak kalmasını istediği için Dali’yi her şeyiyle taklit etmekten kaçınmış. Çünkü Dali için bu zincirin anlamı bizim gördüğümüzden çok farklı bir anlam taşıyormuş. Dali için bisiklet zincirinin kodu, bağlılık ve sadakatmiş. (Oldukça etkileyici!) Borghi’nin tasarladığı çantalardaki sürreal ayrıntılar yalnızca zincirle de sınırlı kalmamış. Çantaların astarları için kullandığı renk de aslında Dali’ye karşı bir övgü niteliği taşıyormuş. Niye diye sorarsanız, Dali’nin ünlü ‘Lobster Telephone’ (Istakoz Telefon) adlı eserinden iham alan tasarımcı, çantalarının astarlarını ıstakoz renginde tasarlamış.

SÜRREAL AŞK BİZLERLE

Sürreal bir aşk ile tanışmak ve izinden gitmek isterseniz Lancel’in sayfasını ziyaret edip, Daligramme koleksiyonu için hazırlanan internet sitesini görebilirsiniz. Burada bulunan ‘Declare Your Love’ (Aşkını ilan et) bölümünde aşk mektubu şablonunda, boşlukları istediğiniz gibi doldurup sevdiğiniz kişiye gönderip hoş bir sürpriz yapabilirsiniz.

Hepimiz birilerini seviyor ve birileri tarafından da seviliyoruz. Bunu ifade etmenin birçok yolu var. Unutmayın, sevgi, bumerang gibidir. Eğer onu fırlatırsanız muhakkak size geri dönecektir.   

Source link

Başa dön tuşu