GenelSağlık

Sputnik V aşısının yapıldığı gönüllülerde antikor gelişti

Rus Covid-19 aşısı Sputnik V uygulanan kişilerin test sonuçlarının değerlendirildiği bir makale The Lancet tıp dergisinde yayımlandı. Bugün yayımlanan çalışmanın sonuçlarına göre aşı uygulanan 76 kişinin tamamında antikor oluştu ve kayda değer yan etki tespit edilmedi. Sputnik V aşısının gönüllülerde uygulanmaya başlanacağının açıklandığı dönemde hiç bir klinik ve bilimsel araştırma sonucu açıklanmadığı için aşıya karşı çok ciddi şüpheler oluşmuştu. Aşıya ilişkin eleştiriler ile karşılaşan Moskova ise Lancet’in yayınını memnuniyetle karşıladı. Rusya iki doz şeklinde uygulanan Sputnik V aşını ağustos ayında henüz herhangi bir veri olmadan lisanslayarak faz III aşamasına geçtiğini açıklayan ilk ülke olmuştu.

Lancet yayınında her birinde 38 sağlıklı bireyin yer aldığı 42 günlük iki farklı testte aşı ile ilgili olumsuz hiçbir noktaya rastlanmadığı ve tüm deneklerde antikor üretiminin gerçekleştiği verileri yer alıyor.

Lancet yayınında ayrıca uzun vadeli etkilere ilişkin placeboların da olduğu daha fazla testin gerektiği de belirtiliyor.

Uluslararası standartlardaki tüm testlerin sonucu beklenmeli
Uzmanlar yine de uluslararası standartlardaki tüm testlerin yapılmadan bu aşının kullanımı konusunda temkinli olunması gerektiği uyarısı yapıyor.

Ancak uluslararası bağımsız değerlendirmelerle yayın yapan The Lancet gibi bir yerde bu sonuçların açıklanmış olması Moskova’ya karşı şüpheci olanların eleştirilerini yumuşatacak gibi görünüyor.

Bunun yanı sıra geçtiğimiz hafta içerisinde de aşının etkilerini gözlemlemek adına 40 bin adet ‘uzun aşama’ testi başlatıldı.

“Şüphe duyma sırası bizde”
Sputnik-V aşısı için finansal destek vermiş olan Rusya Direk Yatırım Fonu Başkanı Kirill Dmitriev konuya ilişkin Reuters’a yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Haftalardır aşımızı kötülemek ve kuşku doğurmak amacıyla Batı’nın bize yönelttiği tüm sorulara cevap verdik. Şimdi Batı’nın aşılarına ilişkin sorular sorma sırası bizde.”

Sputnik-V adlı Rus aşısı Sovyetler tarafından uzaya gönderilen ilk uydunun ismini taşıyor.


Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu