GenelKadınMagazin

Takı meselesi | Kadınlar Kulübü

Merhabalar,Ben galiba bir yanlış yaptım ve sizlerden akıl almak için de buraya geldim. Kısa ve öz anlatayım.

Annem nikahtan önce bana çok defalar takılacak olan takılar konusunda ” takılara dikkat et, sende dursun ya da nişanlın ve senin güvendiği birisi yanınızda olsun o göz kulak olsun vs” dedi. Ben ”istersen sende toplansın, nikah bitince bize direk verirsin evlere dağılmadan” dediğimde bile ”olmaz, yanlış anlaşılır” dedi. Ve sürekli karşı taraf aman almasın, öyle bir âdetleri var mı acaba vs dedi. Velhasıl konumuza gelirsek, nikah günü ne dediyse tersini yaptı. Eşimin ailesi takılan ve onlara verilen tüm takıları anında bize verdi daha ordayken, benim annemse kendi çantasına topladı. Büyük takılar evde takılmıştı bana (kendi aile tarafımdan olanlar:teyzem, amcam tarafından gelenler, onlarda nikahta zaman olmaz diyerek evde oldukları için taktılar(bilezik, tam altn gibi)) Diğer eve değil de direk nikaha gelen akraba ve tanıdıkların çeyrek ve paralarını annem topladı ve vermedi. Dışarda eşimin ailesi takınca her şeyi bana, ben de anneme kimsenin görmediği, kısa oluşan bir boşlukta ” sende tak istersen anne ya da XX arkadaşımın çantasında tutuluyor, oraya koy istersen, yanlış anlaşılmasın, onlar tüm takıları verdiler” dedim, annem yok dedi ve çantasını kapattı.

Neyse dedim herhalde kendisi bana verecek, ortama güvenemiyor. Bugün eşimle benim sınavımız vardı, çıkışta annemlere gidelim dedik (10 dk mesafe evlerimiz ve yol üstünde annemler). Benim kafamdaki hem üzerinden gün geçmeden takıları konuşuruz (annem için kimin ne verdiği çok önemliydi, bense dün bana kendi gelip takan akrabalarımızı çoktan karıştırmaya başlamıştım ), annemin dediği o listeyi taze kafayla yaparız, hem de ihtiyaçları neyse ortaklaşa hep birlikte karar alırız(ben, eşim ve ailem), onlara ihtiyaçları kadar miktarı bırakırız diyordum (çünkü eşimle ailelere yaptıkları borç açısından destek olma kararı almıştık). Ben önce babama sordum, çok bir şey gelmedi dedi, şu kadar şu kadar şunlar, kredi kartına ancak yetiyor, onu ödeyeceğiz dedi. Ben de bunun kararını keşke hep birlikte alsaydık, biz de ödeyebiliriz dedim(kk benim adıma ve annemlerin kendi TV taksitleri vs de var) Sonra anneme sorduğumda gülerek vermiycez dedi. Ben de ama sen böyle böyle konuştun benimle ve eşimin ailesi direk bize verdi, biz oturduk hesapladık, keşke sizde bizimle yapsaydınız, şüphe olmasaydı dedim. Sonra kk ödenecek vs dedi, sonra da babamın bana dediği miktarı cüzdan içerisinde getirip verdi. Liste konusundaysa senin bilmene gerek yok dedi ve ”gidin evden evi temizliycem ben” diyerek babam da dahil hepimizi çıkardı. O sırada kuzenimin söylediği anneannemin takısı aklıma geldi ve ” peki ya anneannem” dediğimde geçiştirerek ” o para göndermiş, ben de gerekti harcadım” dedi.

Neyse, sonra düşününce dayılarım, birçok komşu ve akraba aklıma gelince kafama yatmadı ama çok da soracak halim kalmadı. Sadece neden listeyi vermiyorsunuz dediğimde saklar gibi temize çekelim veririz demeleri canımı sıktı. Ben sizden para sakınmıyorum, zaten biz borcunuz olmasın istiyorum ama neden dediğinizin tersini yapıyorsunuz dediğimde cevap yok.

Çok uzun oldu son olarak akşam annemle telefonda konuşurken, sen beni yanlış anladın anne, mesele para meselesi değil, konuşmak, paylaşmak ve bizi de olaya dahil etmek meselesi, keşke birlikte yapsaydık dediğimde önce beni ince ince hesap yapan birisi olarak yargıladı, sonra neden ikinci gün babanın evine geliyorsun, öyle şey mi olur diyerek kızdı. Ben de ” üzüntüden, dertten ya da evimden kaçıp gelmiyorum ki, hem bindallıyı alıp teslim etmek zorundayım, hem de bu konu tazeyken senin listeni yapmaya, konuşmaya geldim, neden olmasın” dedim, ayıplamaya devam edince de ” o zaman alsaydın beni karşına evlenmeden önce ve kızım bizde böyledir, şöyledir, bunlara göre yapmaya çalış” deseydin dedim. Bana göre ben size gülerek, neşeyle geliyorsam (eşimde yanımdayken) bu ayıp bir şey değil dedim. Madem öyleydi, telefonda söylediğimde gelme diyebilirsin, haberin vardı oysa dedim, telefonu yüzüme kapattı. aradım açmadı.

ben de oturup ağladım, eşim sarıldı vs. bilmiyorum hanımlar, yanlışımı, doğrumu size de sorayım, siz de yorumunuzu belirtin. Süzüp, fikir alayım dedim.

Teşekkürler şimdiden.


Source link

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı