ModaStil Rehberi

TARZINIZI DEĞİŞTİRMENİN YOLLARIGardırobunuzdaki kıyafetlerin hepsi birbirine benziyor, uzun zamandır doğru dürüst bir şey almadınız ya da aldınız ama diğerlerinin tıpatıp aynısıydı. Uzun zamandır insanlardan doğru dürüst bir övgü bile almadınız çünkü zaten hep aynısınız. Kıyafetleriniz artık ya çok çılgın geliyor size biraz kibar olmak istiyorsunuz ya da çok klasik bir tarzınız var bunu değiştirmek istiyorsunuz. O zaman doğru yerdesiniz. Modapedia’ya kulak verin ve dolabınız için küçük tarzınız için büyük adımlar atmaya başlayın!

 

bri13

-GÖRÜNÜŞÜNÜZÜ GÖZDEN GEÇİRİN

bri11

İlk izlenim yalnızca bir kez olur bu yüzden kim olduğunuzu konuşturmak adına doğru kıyafetleri bulmanız gerekir. Her gün farklı ortamlara girip yepyeni insanlar tanıyorsunuz ya da eskiden tanıdığınız bir insanla karşılaşıyorsunuz bu yüzden giyim kuşamınıza özen göstermenin zamanı çoktan geldi de geçiyor bile.  Moda danışmanları ise “Hayat standartlarımız ve görüşümüz günden güne değişiyor. Bu durumu kendinize saklamayın ve en azından beş yılda bir görünümüzde değişiklikler yapın.” Diyor.

bri12

Muhtemelen yirmili yaşlarınızda giyiyor olduğunuz kot mini eteğinizi otuzlu yaşlarınızdan giymek çok değişik bir hava yaratmayacaktır. Bu nedenle stilinizi yaşam şekliniz ile uyum sağlayacak şekilde güncelleştirmeyi deneyebilirsiniz.

20’li Yaşlar

bri9

En çılgın kıyafetlerin bile en güzel durduğu yaşlardasınız demektir 20’li yaşlar. Bu nedenle kendinize katı çizgiler çizmenize hiç gerek yok. Süslemeler, abartı ayrıntılar için tam doğru yaştasınız. Kuş tüyüyle bezenmiş mini eteğinizi ve bilek botlarınızı deri ceketinizle oldukça rahat bir şekilde giyebilirsiniz. Üstelik deri ceketinizin rengi ister uçuk mavi olsun ister uçuk yeşil hiç farketmez. Yok ben böyle giyemem diyorsanız skinny jean ya da düşük belli erkek kesim pantolonunuzu size üç beden bol gelen kazağınız ve converse ile giymeyi deneyin. Sırt çantanızı da taktınız mı sizden rahatı yok. Renkte sınır tanımayın gök mavisi ya da siyahla kendinizi sınırlandırmayın. Çünkü zaten kısa bir sure sonra bunu sürekli yapmak zorunda kalacaksınız.

Dış giyimde yaşınızın verdiği avantajdan yararlanın. Farklı kumaşların üzerine işlenmiş detaylardan yararlanın. İster vücudunuzu tamamen sarsın ya da bol gelsin, belki biraz boyu da kısalabilir sizin için hiç farketmez. İçinde kendinizi rahat hissettiğiniz hiçbir şeyi denemekten kaçınmayın.

30’lu Yaşlar

bri7

Pippa Middleton

Biraz daha şekillendirilmiş, hacim kazanmış kıyafetler ve zarafet dolu kıyafetler kesinlikle 30’lu yaşların stil yapı taşları arasında yer alıyor. Şekillendirilmemiş kıyafetleri giymek için henüz çokta geç kalmış sayılmazsınız. Ancak bunları giyerken mutlaka dikkatli olmak zorundasınız. Örneğin eğer kollarınızdaki fazlalıklardan şikayetçiyseniz omzu açık elbiselerden ya da omuz kol kısmı dar olan kıyafetlerden kaçınmalısınız. Onun yerine omuz kol bölgesi daha bol olan seçimler yapabilirsiniz. Eğer omzunuzun çok dar ya da boynunuzun çok kısa olduğunu düşünüyorsanız bu bölgeleri kıyafetlerinizin altına gizleyin ve kendinize güvendiğiniz bölgeleri ön plana çıkarın.

bri10

30’lu yaşlar bir kadının kendine özgüvenin en üst noktada olduğu zamanlardır bu yüzden bunun kıymetini bilip kıyafetlerinize daha fazla özen göstermelisiniz. 20’li yaşlarda sahip olduğunuz erkeksi kıyafetlerinizinden dolabınızı arındırmalı ve vücut şeklinizi ön plana çıkartan kıyafetler denemelisiniz.  Eğer hala skinny jean giymekten vazgeçemiyorsanız bunu daha çok tuniklerle ya da üzerinizde akıp giden kıyafetlerle deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra yırtık ya da solmuş gri gibi pantolonlarınızı da bir kenara bırakmalısınız artık içinize gömleğinizi sokacağınız yüksek belli ispanyol paça pantolon ve topuklu ayakkabılarınızı giymenin tam zamanı!

bri6

Katie Holmes

Ayrıca büyük hacimli mont ve kabanların da bu sezonun favorisi olduğunu ve size çok yakışacağını da aklınızdan çıkartmayın.

40’lı Yaşlar

bri5

Demi Moore

Stil oyunlarının en çok döndüğü tehlikeli ancak bir o kadar da eğlenceli olduğu yaşlar… Ceket ve mont seçerken daha klasik çizgilere yönelmelisiniz. Kruvaze yakalı ya da çift düğmeli ceketler kullanmaktan kaçınmalısınız. Kısa kesimli ceketlerin topuklu ayakkabılarla oldukça uyumlu bir görüntü yarattığını da unutmayın! Vücut hatlarını ön plana çıkartan şekilli elbiseler de bu yaşlar için oldukça uygunlar!

-TARZINIZI ETİKETLENDİRİN

brigitte-bardot-style-icon-black-hat

Brigitte Bardot

bri1

Kate Moss

Nasıl görünmek istediğinize karar vermeden asla o şekilde görünemezsiniz unutmayın. Nasıl bir stile sahip olmak istiyorsunuz punk ya da grunge mı yoksa pastel tonları en üst seviye de yaşayan masumiyet çağını mı istiyorsunuz? Alışverişe çıkmadan once hem bütçenizi korumak hem de istediğinizi bulmak adına bir liste yapın ve almış olmak için birşey almayın. Hele ki dolabınızda olan bir kıyafetin bir farklı versiyonunu almaktan kesinlikle kaçının.  Tarzınızı değiştirmek illa ki kıyafetlerinizi değiştirmek anlamına gelmez bunu unutmayın. Kıyafet dolabınıza ekleyeceğiniz farklı stilde bir çanta, şapka ya da küpe ile de tarzınızı değiştirebilirsiniz. Üstelik şimdi kış mevsimindeyiz neden siz de moda ikonu Brigitte Bardot gibi bir şapkayla büyük değişiklikler yapmayasınız ki? Eğer tarzınızı nereden değiştireceğinize bir türlü karar veremiyorsanız o zaman hayranı olduğunuz ünlülerin neler giydiğine bakıp karar aşamasında işinizi kolaylaştırabilirsiniz. (Alexa Chung, Kate Moss gibi kadınlar ne giyseler kısa bir zaman için de moda dünyasına damgalarını vuruyorlar bizden söylemesi!)

-GARDIROP KARMAŞASINA SON VERİN

bri2

Bir anlık göz aldanması yaşadınız ve bir kıyafet aldınız sonrasındaysa ne vermeye kıyabildiniz ne de onu bir kez bile giydiniz. Hepimiz bu sorunu neredeyse her sezon gibi bir kez yaşarız değil mi? İşte bu sezon buna tarzınızı değiştirmek adına dur deyin. Dolabınızı hemen şimdi temizlemeye başlayın ve giymediğiniz, belki bir gün giyerim diye ayırdığınız bütün kıyafetlerinizi ihtiyacı olan birilerine bağışlayın ya da satın. Bir pantolona zamanında değerinden fazla para vermiş olabilirsiniz ama bu onun sizin bir daha hiç giymediğiniz gerçeğini değiştirmiyor. Bu büyükannenizin size verdiği ama aslında cilt tonunuza hiç mi hiç gitmeyen kazağınız için de geçerli. Madem birilerine vermeye kıyamıyorsunuz o vakit internette birçok ikinci el kıyafet satışı yapan site bulunuyor bu gibi yerleri ilan vererek değerlendirebilirsiniz.

-TEMEL KIYAFETLERİNİZİ BELİRLEYİN

bri3

Her kadın kıyafet dolabında asla vazgeçemediği en az 10 parçaya sahiptir bunu hepimiz oldukça iyi biliriz. Fakat belki de dolabınızda tuttuğunuz en sevdiğiniz parçalar aslında size hiç de doğru yansıtmayanlardır bunu mutlaka gözden geçirmelisiniz. Temel parçalarınızı nasıl bulacağınız biraz tarzınıza bakış açınıza biraz da gözlemleme gücünüze bağlı. Şimdi arkanıza yaslanın ve şöyle bir düşünün. Hangi kazağı giydiğiniz anda övgülere boğuluyorsunuz ya da “sana bordo çok yakışıyor mutlaka hep giymelisin” denildiği halde siz siyah giymekten vazgeçemiyor musunuz bunları belirleyin. Anahtar parçalarınızı belirledikten sonra onlara yatırım yapmaktan korkmayın çünkü onları uzun bir zaman giyeceksiniz. Bu parçalar sizi, hayat tarzınızı ve kimliğinizi yansıtmalı. Örneğin size yakışan zamana meydan okuyabilecek bir kaban, modası asla geçmeyen bir kalem etek ya da skinny jean sizing anahtar parçalarınız olabilir.

-HANGİ RENK SİZE EN ÇOK YAKIŞAN KARAR VERİN

bri4

Hangi rengin ya da renklerin size yansıttığına, cilt tonunuza, saç renginize en çok yakıştığına dair mutlaka bir fikriniz vardır. Ancak bu konu üzerine belki de daha çok düşünmeniz gerekiyordur. En doğru seçimi yapmak adına mutlaka çevrenizin söylediklerine önem verin. Belki de sizin bildikleriniz yanlıştır kim bilir…

NOT

-Saçlarınıza gereken önemi gösterin. Eğer uzamayacağını düşünerek kırıklarınızla dolaşmaktan çekinmiyorsanız bir kadının en önemli aksesuarının saçlarının olduğunu hatırlamalısınız. Bu yüzden en havalı ve pahalı kıyafetleri giyseniz bile saçlarınızın duruşu kötüyse aslında sandığınız kadar havalı olmayacaksınız. Üstelik son birkaç yıldır kısa saçlar ne kadar da moda farkında değil misiniz? Kuaförünüze danışın mutlaka kendinize gore bir saç stili bulacaksınız. Saçlarınızın bakımını ihmal etmeyin!

-Aksesuarlara yatırım yapmaktan korkmayın. Bir küpe, bir yüzük ya da kolye giydiklerinizi ve size ne kadar değiştiriyor farkına varın. Bugün fularla giydiğiniz kazağınızı yarın uzun zincirli kolyenizle deneyin. Dikkati farklı yönlere çektiğiniz için iki gün üst üste aynı kıyafeti giydiğinizi kimse farketmeyecektir.

-Kendinize uygun bir makyaj tarzı bulun. Sırf sezonun modası diye kalın bir eyeliner çekmek belki de size hiç gitmiyor. Çevrenizdeki insanların gözlemlerine önem verin. İlk kez denediğiniz ve emin olmadığınız trendler konusunda mutlaka küçük çaplı araştırmalar yapın.

Source link

Başa dön tuşu