GenelSağlık

TEB’den aşı uyarısı: Pandemi şartlarında dahi aşılar ihmal edilmemeli!

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle aşılama hizmetlerinin gerilemesi nedeniyle milyonlarca çocuğun risk altında olduğunu açıklayan Türk Eczacıları Birliği (TEB), yaptığı yazılı bir açıklama ile Covid-19 salgını döneminde aşılama programlarındaki aksaklıklara değinerek, “Hatırlatıyoruz, aşı yaşamsal derecede önemlidir” uyarısında bulundu. Açıklamada DSÖ’nün UNICEF, Gavi Aşı Birliği ve Sabin Aşı Enstitüsü ile birlikte bir çalışma yaparak, salgın döneminde Dünya genelinde en az 68 ülkede düzenli olarak sunulan aşılama hizmetlerinin gerilediği ve bu ülkelerde yaşayan yaklaşık 80 milyon çocuğun durumdan etkilendiği sonucuna vardıkları hatırlatıldı.

Milyonlarca çocuk difteri, kızamık ve çocuk felci riski ile karşı karşıya

TEB açıklamasında araştırmanın 1970’lerden bu yana görülen en önemli aşı krizi olabileceği hatırlatılarak, “Mart 2020’den beri aşılama hizmetlerinde yaşanan bu gerilemenin, aşılama programlarının genişletildiği 1970’lerden beri görülen en büyük aşı krizi olabileceği belirtiliyor. Aşılama çalışmalarının sekteye uğraması demek, milyonlarca çocuğun difteri, kızamık ve çocuk felci riski ile karşı karşıya kalması demektir” denildi.

Elde edilen kazanımların korunması önemli

“Yıllardır başarıyla yürütülen aşı mücadelesinde elde edilen kazanımların korunması son derece büyük önem taşıyor” ifadesi kullanılan açıklamada, aşılama programları ile çocukların önlenebilir hastalıklara karşı korunduğu; bu programların olmadığı bir ortam için yapılan varsayımlarda, Türkiye’de yılda 14 bin 296 kişinin, dünya çapında ise 2,5-3 milyon kişinin hayatını kaybedebileceğinin bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, “Aşılarla önlenebilen menenjit, hepatit, tetanoz, kızamık, verem gibi hastalıkların çocuklarda Covid-19’dan daha ciddi hasarlar bırakabileceği unutulmamalıdır. Türk Eczacıları Birliği olarak pandemi şartlarında dahi aşıların ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyoruz. Ailelere çocuklarının aşı takvimlerine uymaları gerektiğini hatırlatıyor ve varsa eksik aşıların bir an evvel tamamlanması gerektiği çağrısında bulunuyoruz” denildi.


Source link

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı