AksesuarModa

Tiffany & Co Mücevher Dünyası


Amerika’da doğup tüm dünyayı etkisi altına alan Tiffany & Co markası mücevher dünyasında 175. Yılını kutluyor. Mücevher dünyasının en parlak ve çekici anlarına ve onların ünlü takipçilerine doğru hep beraber bir yolculuğa çıkalım.

 

1.Tiffany & Co Klasik Yüzük

tif

Brooklyn Decker

tif1

“Yüzüklerin yüzüğü” Denilen Tiffany & Co’nun bu modelinin farklı karatları bulunuyor. Elmas ve platinden yapılan bu yüzük marka tarafından istek üzerine fiyatlandırılıyor.

1837 yılında Charles Lewis Tiffany ve Teddy Young tarafından New York’ta kurulan Tiffany & Co ilk kurulduğunda piyasaya oldukça sade ancak görenleri büyüleyen bir tek taş yüzük tasarımı ile çıkmıştı. Altı tırnağın üzerine konulmuş bir elması barındıran bu yüzüğün amacı ise bandın tam üst kısmında kalan elmasın bütün ihtişamını ve ışıltısını yıllar boyu korumasıydı. Piyasaya çıkmasının ardından neredeyse ikonik bir nişan yüzüğü haline gelen bu yüzük ününü yalnızca 1 gece de kazanmıştı. O gündün bugüne Audrey Hepburn, Marilyn Monroe gibi daha birçok ünlü kadının favorisi olan Tiffany yüzükler bugün de Eleanor Roosevelt’ten tutun Brooklyn Decker’a kadar birçok yıldıza sunuldular. Her ne kadar Tiffany & Co markasını tercih eden isimler değişse de ona verilen cevap hey aynı: “Tiffany & Co? Elbette Evet!”

2.Tiffany & Co Mavisi

tif3

New York 5 th Avenue’da bulunan Tiffany & Co mağazası…

Tiffany & Co mavisi… Bu da nedir diyenler için hemen açıklayalım. Biz nasıl ki burada “limon sarısı ya da kan kırmızısı” diyorsak Amerika’da Tiffany & Co’nun hediye paketlerinin rengi olmasıyla oldukça ünlenen bu renk Tiffany & Co mavisi elbise ya da gömlek olarak da mağazalarda yerini alıyor.

tif2

Efsanevi turkuvaz Tiffany & Co kutuları alıcılarını çoğu zaman en az içerisindeki kadar heyecanlandırıyorlar.

Markanın bu efsaneleşmiş hediye kutuları ve alışveriş torbaları ilk kez 1853 senesinde görücüye çıktılar. Markanın asıl kurucu Charles Lewis Tiffany, şu anda ikonikleşmiş olan bu rengi ve bu renkteki kutuları piyasaya sunmadan birkaç yıl öncesinde mağaza katalogunun kapak rengi olarak kullanmıştı. Charles Lewis Tiffany’nin özellikle bu renge olan büyük hayranlığının o dönemler içerisinde oldukça popülerleşen turkuvaz rengi mücevherlerden geldiği düşünülüyor. Özellikle de o dönemde Birleşik Krallığın kraliçesi olan Victoria’nın turkuvaz rengine olan düşkünlüğü duyulduktan sonra Charles Lewis Tiffany’nin bu rengi tercih ettiği biliniyor. Günümüzde ise turkuvaz rengi lüks, ihtişam ve sofistike tasarımların bir simgesi olarak görülüyor.  

3.Tiffany & Co ve Jackie Bilezikleri

tif4

Anne Hathaway başrolünde oynadğı “One Day” filminin Avrupa Galasında Jackie Bileziği ile…

Tiffany & Co markasını tasarımlarıyla mücevher dünyasının bir numarasına yerleştirip şüphesiz ki tasarladıkları en çok beğenilen kişi markaya 1956 yılında katılan Fransız asıllı Jean Schlumberger idi.

tif5

Bileziğin üzerindeki Paillonne süslemesi saydam renklerin metal üzerine kat ve kat yerleştirilmesi ve 18 ayar altın aksanlarının üzerine eklenmesi ile oluşturuluyor. Süslemeler ve 18 ayar altın bilezik (yuvarlak, safirli üstte) Jean Schlumberger for Tiffany & Co, fiyatları 30,000 Dolar’dan başlıyor. Tel: (0212) 219 83 46

Tasarımcı Schlumberger’in abartılı ve şık mimari tasarımlarıyla bilinmesinin yanı sıra en popüler tasarımlarından biri de Elizabeth Taylor, Diana Vreeland ve Jacqueline Kennedy Onassis gibi ikonik kadınlar tarafından tercih edilen bu altın süslemeli bilezikleri idi. Peki, bu bileziğin ismi neden Jackie diye soracak olursanız cevap oldukça basit… Çünkü Jacqueline Kennedy Onassis Schlumberger’in bu tasarımını o kadar sık takıyordu ki basın da bu bileziklere Jackie lakabını takmaya karar verdi. Oldukça haklıydılar!

4.Tiffany & Co Bone Bileklik

tif6

Angelina Jolie Bone bilekliği ile…

1974 yılında İtalyan asıllı manken ve Haltson’un ilham kaynağı Elsa Peretti minimal mücevher koleksiyonunu Tiffany & Co’da satışa sundu. “Ben çalışan kadınlar için tasarım yapıyorum.” Diyen Peretti People dergisi için tüm koleksiyonunu da tanıtmayı ihmal etmemişti. Onun göz kamaştıran ve (diğerlerine göre) daha uygun fiyatlı olan gümüş takı koleksiyonundan The Open Heat, The Teardrop ve The  Bean adlı parçaları piyasaya sunulduğu günden beri en çok satanlar arasında yerini koruyor.

tif7

İngiliz gümüş bileklik, Elsa Peretti for Tiffany & Co Fiyatı: 990 Dolar

Peretti’nin koleksiyonundaki en popüler parça ise Bone bileklikler… Liza Minelli ve Angelina Jolie gibi yıldızların bileğini ikinci bir deri misali saran bilekliğin üzerine yapıştığı bilek kemiği ile aynı, orijinal bir görüntüsü var.

5.Tiffany & Co ve Paloma Picasso

tif8

Limon sarısı ve turuncu gibi renkleri de bulunan 18 ayar altın yüzük. Paloma Picasso for Tiffany & Co, Fiyatı: 4000 Dolar’dan başlıyor.

Pablo Picasso ve Françoise Gilot’un kızları olan Paloma Picasso, 1980 yılında Tiffany & Co için ilk koleksiyonunu hazırladı. Picasso’nun koleksiyonunda ağırlıklı renk olarak kullandığı rengârenk taşlar ise oldukça ilgi gördü. “Bu renkler çok büyük ihtimalle hayal dünyası çok büyük olan 2 değerli ressamın kızı olmamdan geliyor.” Diyen Paloma Picasso marka için hazırladığı koleksiyonunun yanı sıra mücevherlerle yaptığı sanatsal işleriyle de biliniyor.

6.Tiffany & Co Bükmeli Bileklik

tif9

“Yıldızların mimari” olarak bilinen Frank Gehry 2006 yılından bu güne Tiffany & Co için tasarımlar yapıyor. Marka için tasarım yapmaya başladığı zaman ilham kaynağı olarak kendi binalarını kullanıyordu Gehry.

Akik bileklik, Frank Gehry for Tiffany & Co Fiyatı 2500 Dolar

tif10

2006 yılında Frank Gehry tarafından tasarlanıp piyasaya sunulduğundan bu yana çok beğenilen Gehry bilekliklerin sınırlı sayıdaki bone china modeli yalnızca Halle Berry de bulunuyor. (Halle Berry üstte, ortada Frank Gehry- solda ile beraber)

Bu tek şeritten oluşan kahverengi akikten yapılmış parça, şu ana kadar ki en çok beğenilen yapılardan biri olan Guggenheim Müzesi Bilbao’nun izlerini taşıyor. Tasarımcı Frank Gehry’nin Fish kolyeleri, ilham aldığı oldukça büyük Fish heykellerini anımsatmak amacıyla İngiliz gümüşü, siyah akik, yeşil yeşim taşı ve farklı ahşap çeşitleri gibi malzemelerden yapılıyor.

7.Tiffany & Co ve Anahtarlı Takılar

tif11

18 Ayar altın zincir fiyatı: 350 Dolar ve elmaslı 18 karat altın ya da platin anahtarlar (soldan sağa 2000 Dolar 3000 Dolar 2600 Dolar)

Tiffany & Co markasının idari işler başkan yardımcısı Jon King “Yeni fikirler için devamlı arşivleri karıştırıyoruz.” Diyor. 2008 yılında 20. Yüzyılın ilk başlarından beridir hayatımızda olan hatıra kutusu anahtarı üstüne çalışmaya başlayan markanın yaratıcı takımı, 40 farklı tarzda anahtar üretti.

tif12

Gossip Girl dizisinin başkarakterleri arasında yer alan Blair Warldorf Tiffany & Co markalı anahtar kolyesi ile…

Tiffany anahtarları malzeme ve fiyat konusunda farklılıklar gösterse bile sade gümüş anahtarlardan platin ve elmaslarla bezenmiş olanlara kadar hepsi birbirinden göz alıcı ve gösterişli…

-Audrey Hepburn ve Tiffany & Co

tif13

Audrey Hepburn’un en ünlü filmleri arasında yer alan “Breakfast at Tiffany’s” i büyük çoğumuz izlemiştir. Mücevher tutkunlarını New York, 5th Avenue’daki Tiffany dükkânına bağlayan Hepburn’ün 1961 yılı yapımı filminde canlandırdığı deli dolu karakter Holly Golightly’i hepimiz çok sevmiştik.

tif14

Holly Golightly sabahları Givenchy marka gece elbisesiyle evine yürüyüp aynı zamanda da pastaneden aldıklarını atıştırırken Tiffany & Co’nun vitrinine bakarak “Buradayken başınıza asla çok kötü bir şey gelmez.” Der. Tiffany & Co’nun arka plan olarak kullanıldığı diğer filmler ise Sleep in Seattle (1993) ve Sweet Home Alabama (2002)

Source link

Başa dön tuşu