ModaTasarım ve Koleksiyon

Türk Bir Tasarımcı: Aslı Filinta


Moda sektöründe Türkiye’yi oldukça başarılı bir biçimde temsil eden tasarımcı Aslı Filinta’nın öyküsü Adana’dan başlıyor ve New York’a uzanıyor. Gelin hep beraber başarılı tasarımcıyı tanıyalım? Belki bir gün siz…  Neden olmasın?

 

Aslı Filinta

asl1

Aslı Filinta kendi tanımıyla aldığı yoldaki yürüyüşüne “bebek adımları” dese de 2008 yılında çıktığı zahmetli ancak bir o kadar güzel moda tasarımı yolculuğunda büyük bir yol katetmiş durumda. Genç tasarımcı Filinta’nın herhangi bir günü bile dünya moda başkentleri arasında mekik dokumakla geçiyor. Tasarımcı Kuruçeşme’de bulunan evinde köpeği Cano ile beraber yaşıyor.

Filinta için hayatının 18 yılını geçirdiği Adana çok şey ifade ediyor. Çıktığı bu zorlu yolda ailesi her daim Filinta’nın yanında, ona destek olmuş. Bugünkü düşünce yapısının oluşumunda ise özellikle babasının büyük desteği varmış. Her yemeğe oturduklarında babası; “Bana ilginç bir şeyler anlatacak olan var mı?” diye sorarmış. Bugün ise Aslı Filinta son 3 yıldır tasarladıklarıyla önce babası sonra da bizlere ilginç hikayeler anlatıyor.

asl2

Mevlana ve Nietzche gibi birbirine zıt iki filozofun yaratıcı dünyasından ilham alıp kendine ait bir evren oluşturan Filinta’nın (Filinta’nın tasarımları arasında sakız desenli ilginç bir tayt yer alıyor örneğin.) asıl mesleği ise Ekonomistlik. Tasarımcı Bilkent Üniversite’sinde Ekonomi eğitimi alırken özel bir şirkette staj yapmış. Okul bittikten sonra da bu şirket ona iş teklifinde bulunmuş. Ancak aynı gün ekonomik krizin o dönemdeki etkisiyle şirket kapanma kararı almak zorunda kalmış. Ve ekonomist olarak çalışmadan bambaşka yollarda yürümeye yönelmiş bugün tasarımlarını Dubai, Tokyo ve New York’ta bulunan lüks mağazalarda satan Filinta…

asl3

İlk zamanlarda küçük tasarımlar yapan Filinta’nın başta yaptıklarını satmak ya da tasarımcılığı meslek edinmek gibi bir fikri de yokmuş aslında. Bir süre sonra Vakko markasının bünyesine katılması ve Vakko’ya tasarladığı aksesuarları satmaya başlaması ile başlamış başarılı moda yolculuğu Filinta’nın. Vakko’da tanıştığı Demet Müftüoğlu ise ona çocukluk zamanlarından beri bir şekilde varmak istediği bir şehri hatırlatmış: New York…

New York’tan önce New York’tan sonra…

asl4

Aslı Filinta bugün verdiği demeçlerde belki genç kızlık yıllarında aldığı Amerikan gençlik- müzik dergilerinden ya da Adana’da İncirlik Hava Üssü’nün bulunmasından mıdır bilemeden hep ilerde bir zamanda New York’ta yaşayacağını hissetmiş olduğunu söylüyor. Parsons’da Moda Tasarımı eğitimi alırken şehrin onu beslediğini, zenginleştirdiği ve New York’un enerjisiyle kendi enerjisinin aynı olduğunu ve bu duyguyu başka hiçbir yerde hissetmediğini söylüyor Filinta. New York’a herkesin bir şeyler başarmaya gittiğini ve orayı fırsatlar dünyasına açılan bir kapı olarak gördüklerini ancak New York’ta yaşayabilmenin ciddi bir mücadele ve cesaret gerektirdiğini söylemeden es geçmiyor. Filinta’nın ise kendi markasını yaratması işte tam da New York’ta yaşadığı döneme denk geliyor; yabancı bir kültürde ve topraklar, sevdiklerinden kilometrecelerde uzaktayken…

asl5

New York’un Meat Packing semtinde bulunan bir mağazaya kendi tasarımlarını satması ise Filinta’nın dönüm noktası oluyor. Hatta bir gün Stefano Gabbana’nın bu mağazaya gidip, Filinta’nın tasarladığı şapkayı beğenmesi ve tasarım hakkında iltifat dolu sözler söylemesi, bu demeçin dergilerde çıkması Filinta’yı daha da hırslandırıyor. Ve kendisinin büyük isimlere ilham kaynağı olması da kendine bu yolda olan güvenini güçlendiriyor.

asl6

Peki, Aslı Filinta New York’taki satış noktasından Hong Kong’daki Joyce’a nasıl giriyor? İnanamayacaksınız ama Filinta o dönemde tasarımları elinde kimsenin kapısını onlarla çalmak zorunda kalmamış ve arayanlar onu bulmuşlar. Filinta, dikkatleri nasıl üzerinde topladığını ise yaratmayı başardığı farka bağlıyor. Değişik tasarımlar yaptığını, görenlerin beğenmeseler bile merak içerisinde dönüp baktıklarını da söylüyor. Kendisinin de şanslı olduğunu söyleyen tasarımcı, tüm faktörlerin bir araya gelmesini de Malcolm Gladwell’in yazmış olduğu “Tipping Point” (Kıvılcım Anı) kitabına bağlıyor. Ve bu işe girmek isteyen herkesin muhakkak okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyor. Çünkü bu kitapta siz bir işi yapın ve bırakın, o bir şekilde kıvılcımlanır felsefesi anlatılıyor.

Gerçeküstü, düşsel bir dünya…

Aslı Filinta’nın 2012 İlkbahar Yaz sezonunun ilham kaynağı ise Mevlana’nın değerli eseri Mesnevi… Mesnevi’de bulunan Papağan ve Tüccar hikayesi tasarımcının koleksiyonundaki elbiselerin sırtlarına papağan formlarını ve gözyaşı desenli ceketlerin ortaya çıkmasına ilham olmuş. Böylesine pop sayılabilecek ögelerin renk ve hareket barındırdığı sürrealist bakış açısı için Aslı Filinta; “Moda dünyasının bu kadar zor olabileceğini kimse bana söylememişti. Bende hem kendimi hem de mesleğimi beslemenin yolunu okuduğum kitapları tasarımlarıma yansıtarak buldum. Ve içimdeki o derinliği hiç kaybetmedim.” Açıklamasında bulunmuş.

asl7

Logosunda “Hat” sanatını anımsatan tipografiden Osmanlı saraylarındaki eğlenceleri anlatan 2012- 2012 Sonbahar Kış koleksiyonu da yine Türk Kültürü’nden büyük izler taşıyor. Peki, nasıl oluyor da Japonlar Aslı Filinta’nın tasarımlarını bu denli sevip, kendileriyle özdeşleştirebiliyorlar? Çünkü Japonlar toplum içerisinde istedikleri gibi davranamamakla beraber istedikleri gibi giyinebiliyorlar yani renkli ve yaratıcı… Zaten Aslı Filinta’nın tasarımlarını giyen kadının da imajı, yenilikçi ve cesur olmaktan oluşuyor yani tıpkı Japon kadınları gibi…

asl8

Ayrıca Filinta’nın aldığı ekonomi eğitimi de tasarımcının ayaklarının yere sımsıkı basmasını sağlamış. O, sırf sanata benimde katkım olsun diye birşeyler tasarlamıyor ve böyle bir düşünce hiç ilgisini de çekmiyor. O, kendi içinde bulunan yaratıcı enerjisini dışa vurmak adına bir şeyler tasarlıyor. Buna en iyi örnek de tasarımcının kendi koleksiyonlarını tasarlamasından arta kalan zamanda heykel yapmaya başlamış olması… Bir şeyler yaratmayı seviyor Filinta… Bu bir lamba bir sandalye de olsa…

asl9

2008 yılından bu yana yaratıcılığını disiplene etmeyi, kontrol altında tutmayı öğrenmiş genç tasarımcı. Hatta 2013 İlkbahar Yaz koleksiyonu üzerine de çoktan çalışmaya başlamış bile. Üstelik bu kez ilham kaynağı olarak da Fikret Mualla’yı seçmiş kendine. Ressam Fikret Mualla’nın sanatçı Semiha Berksoy için tasarladığı sahne kostümlerinden ilham almış genellikle.

asl10

Aslı Filinta markasının adının daha sık duyulması ve insanların onu daha yakından tanıması amacıyla da sosyal medya araçlarıyla oldukça yakından ilgileniyormuş. www.aslifilinta.com sitesi üzerinden tanıttığı tasarımlarını bir süre sonra e ticarete de açmaya hazırlanıyormuş tasarımcı. Peki, Filinta Türk kadınının tarzını nasıl buluyor dersiniz? Filinta’ya göre Türk kadını her geçen gün daha cool ve daha zevk sahibi giyiniyor. Nişantaşı’nda yeni açılan bir butik olan “Fey” de de Filinta’nın koleksiyonları satılacak bu arada ve böylece Filinta’da Türk kadınına daha rahat ulaşacak elbette.

asl11

Herkesin kendi toprağını özlediği gibi Aslı Filinta’da Adana’yı özlüyor. Oranın rahatlığını çok özlediğini her fırsatta dile getiriyor genç tasarımcı. Demeçlerinde halen Adana’da bulunan ailesine dair bir anı da oldukça ilginç. Genç tasarımcı kendi koleksiyonlarına ilham kaynağı bulması için büyük annesini arıyor bir gün. Büyük annesi ise ona “madem maymunları yaptın bari şimdi de sincapları yap bir de kafalarına fes koydun mu tamam olur.” Diyor. Aslı Filinta bu sözü tişört üzerine tasarladığında bu parça Tokyo’da yok satıyor. Her ne kadar Filinta’nın hikayesi yalnızca 4 yıllıkmış gibi görünse de elbette bu kadar kısa değil. Çünkü Filinta daha çocukken bir triko çizip annesine onu ördürürmüş mesela. Ve sonra öğrenmiş ki bunun aynısını Sonia Rykiel’de yapmış. Herkesin muhakkak bir hayali vardır. Sizi bu hayallerinizi kısıtlamayın, salın ve uçmalarına izin verin!

Source link

Başa dön tuşu