Güzellik

ÜNLÜLERİN GÜZELLİK SIRRI: ARGAN YAĞI


Hepimizin zaman zaman kırılan saçları, soyulan tırnakları ya da kuruyan cildi olur. Hepimiz, bunları hayatımızın belirli dönemlerinde yaşarız. Zaman zaman vitamin eksikliği tanısı konur; zaman zaman da çevre kirliliği… Sebebi her ne olursa olsun bizi rahatsız eden ve sıkıntı veren bu durumlar için doktora gideriz. Ancak yaşam devam ettikçe türlü etken vücudumuz ve metbolizmamıza etki eder. Dolayısıyla da bir kere doktora gitmeyle bitecek türden değildir. Bir kereliğe mahsus olmayan bu tür rahatsızlık verici durumları sadece bir yağ ile önleyebilirsiniz. Fas’lı kadınların özellikle tercih ettiği bu yağ, sadece Fas’ın güneybatısında yetişmekte olan bir ağaç türünden elde edilmektedir. Bugün Fas’ın sıvı altını olarak da bilinen bu yağ, tüm dünyaya ihraç edilmekte ve çeşitli sektörlerde kullanılarak insanların bu tür sıkıntılarına çözüm bulmaktadır. Sadece problemlerinizi gidermeye yönelik bir yağ olmayıp; aynı zamanda sizi tüm olumsuz koşullardan koruyabilmektedir. Bu kadar faydalı bir ürün nedir? Elbetteki Argan Yağı.

Argan Yağı, içeriği bakımından zengin bir yağ türü olup; elde edilmesi çok zahmetlidir. Bu sebeple de nadide bir üründür. Üstelik tüm vücudunuza hatta ve hatta saçlarınıza ve tırnaklarınıza uygulayabileceğiniz bu yağ sayesinde birçok sorununuzdan kurtulacaksınız. Faslı hanımların yüzyıllardır kullandığı Argan yağı, onların güzellik sırrıdır. Peki ne gibi faydaları vardır bu yağın diye soruyorsunuz. Ancak öncelikle gelin yapım sürecine bir göz atalım ki; nasıl özel bir ürün olduğunuz hep birlikte görelim.

Argan Yağı, Fas’ın yalnızca ve yalnızca güneybatısında yetişen Argan Ağacı’ndan elde edilmektedir. Argan Ağacı’nın meyvelerini keçiler yemektedir. Kendi sindirim sistemlerinde emilen bu ürün doğal bir işlem görür. Bu sayede de sadece çekirdekleri kalan Argan Ağacı meyveleri, keçilerin boşaltım yolundan dışarı atılır. Dışarıya atılan çekirdekler, üreticiler tarafından toplanarak yine doğal bir yöntemle yani taşla kırılır. Böylece çekirdeğin içerisindeki yemiş ortaya çıkmış olur. Bu yemiş su ile karıştırılarak; elde öğütülür. Bu karışımın elde öğütülmesiyle elde edilen Argan Yağı, gördüğünüz gibi tamamen doğaldır. İki günlük toplam işlem sürecinin ardından 1 litre Argan Yağı elde edilmektedir.

Argan Yağı hem yemeklik olarak hem de kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Kullanım amaçları farklılaşınca yapılış biçimleri de bir nebze değişmektedir. Örneğin yemeklik olarak üretilen Argan Yağı, yukarda da bahsettiğimiz gibi elde öğütülme yöntemiyle elde edilmektedir. Ancak kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılacak Argan Yağı soğuk press yöntemiyle elde edilir.

Argan Yağı, sınırlı bir bölgede üretilse de oldukça fazla ülkeye ihraç edilmekte ve birçok ürünün içeriğinde yer almaktadır. Böylece insanların bu kıt kaynaktan faydalanma şansı artmaktadır. Aktarlardan saf olarak alabileceğiniz Argan Yağı’nın yanı sıra çeşitli kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin de içerisinde yer alan Argan Yağı ile siz de güzelliğinize güzellik katabilirsiniz. Bu ürünler içerisinde cilt bakım serumları, kremler, şampuanlar, tırnak bakım kremleri, losyonlar vb. bulunmaktadır. Kısacası vücudunuzun hangi bölgesine yönelik ürün almak istiyorsanız; ona yönelik Argan Yağı içeren ürünler bulunmaktadır.

Argan Yağı’nın faydalarından bahsetmek gerekirse öncelikle çok iyi bir antiseptik olduğu unutulmamalıdır. Çünkü bakterilerin oluşumuna içeriğindeki antioksidanlar sayesinde izin vermemektedir. Bununla birlikte Argan Yağı, yine içerisinde yer alan E vitamini sayesinde hangi bölgeye uygularsanız uygulayın besleyicidir. Ayrıca nemlendirici ve onarıcıdır. Özellikle deri çatlaklarında çok etkili bir çatlak onarıcıdır. Deri hastalıkları için doktor doktor gezmek yerine özellikle egzama ve sedef hastalıklarında onarıcı ve tedavi edici özelliğe sahiptir. Son olarak Argan Yağı, sivilce, akne ve kahverengi noktaların yok edilmesinde birerbirdir. Çoğu zaman aldığımız milyon tane ürünün yerine Argan Yağı’nı alarak bunlardan kurtulabiliriz.
Argan Yağı’nı sürdüğünüzde masaj yaparak uygulamanız tavsiye edilmektedir. Çünkü Argan Yağı rahatlatıcıdır. Tüm bunların yanı sıra afrodizyak etkisi olduğu da söylenmektedir. Şimdi dilerseniz Argan Yağı’nın kullanılış şekline bir göz atalım. Argan Yağı, cilde uygulanacaksa masaj yapılarak uygulanır ve optimal faydayı sağlamak için en az yarım saat bekletilir. Saç için de, saç diplerine masaj yaparak uyguladığınız Argan Yağı’nı yarım saat bekletmeniz idealdir. Ancak en fazla faydayı sağlamak istiyorsanız bir gün süresince uyguladığınız bölgede Argan Yağı’Nı bekletebilirsiniz. Çünkü Argan Yağı’nın tamamen doğal olan içeriği, ne kadar bekletirseniz bekletin uyguladığınız bölgeye zarar vermez; aksine daha çok faydalı olur. Tırnaklarınız içinse durum biraz farklıdır. 15 dakika en optimal süredir. Yani tırnaklarınızın üzerine sürdüğünüz Argan Yağı’nı yarım saat bekletmenize gerek yoktur. Ancak aynı şekilde ne kadar tırnaklarınızın üzerinde kalırsa o kadar faydalıdır.

Argan Yağı’nı dilerseniz bu şekilde aktarlardan saf olarak temin edip uygulayabilirsiniz. Ancak özellikli bölgeleriniz için çeşitli olarak üretilen ve içerisinde Argan Yağı olan ürünleri de alarak fayda sağlayabilirsiniz.

Günümüzün zor çalışma koşulları ve hızlı tempoda devam eden yaşam içerisinde kendinize bakmaya fırsat bulamıyor olabilirsiniz. Ancak hayatın kısır döngüsü içerisinde başta sağlık olmak üzere kendimize ve bize ait olanlara bakmakla yükümlüyüz. Bu yüzden öncelikle metabolizmamıza, cildimize, saçlarımıza, tırnaklarımıza ve tüm bedenimize kısacası bize emanet edilenlere iyi bakmamız gerekir. Bu sebeple, Argan Yağı’nı saf aolarak aktarlardan temin edebilir ve yemeklerimizde kullanabiliriz. Yemeklerimiz içerisinde yer alan Argan Yağı, içeriden beslenen cilt, saç ve tırnak gibi dış kısımda olan parçalarımıza daha çok etki edecektir. Çünkü vücudumuzun dışı beslenme yoluyla içeriden daha fazla beslenerek onarılır.

Saç kırıklarımız için binlerce yol deneriz ama ne yememiz gerektiğini çoğu zaman pek bilemeyiz. Ya da cildimizin ihtiyacı olan vitaminleri kür şeklinde saçımıza uygular ama günlük hayatta gıdalardan temin edemeyiz. Ancak bilinmelidir ki; bu vücudumuzun dışında yer alan kısımlarımız en fazla içerden vitamin ve mineral alarak beslenmektedir. Bu yüzden Faslı kadınlar Argan Yağı’nı özellikle yemeklerinde kullanmaktadırlar.

Nerde çalışıyor ve yaşıyor olursak olalım ya da hangi mesleği yaparsak yapalım mutlaka kendimize ayıracak yarım saatimiz vardır. Üstelik Argan Yağı’nı haftada bir kere uygulamanız da yeterli olacaktır. Her gün yapılmasına gerek yoktur. Kendimize ayırdığımız bu vakitlerde Argan Yağı ile gereken bakımı yapabilir ve haftaya daha sağlıklı ve canlı bir görünüme sahip olarak başlayabiliriz. Aynı şekilde çoğu deri hastalıkları için aldığımız birtakım kimyasal içerikli ilaçları almaktan da kurtulmuş oluruz.

Dış etkenlerin ve kimyasal içerikli ilaç ya da gıda maddelerini tüketerek yeterince kirlenen insan metbolizmasının da bugün yöneldiği nokta bitkisel ve bitki içerikli ürünlerdir. Argan Yağı ile hem doğal hem de bitki içerikli bir sağlığa kavuşabilir ve daha genç kalabilirsiniz. Çünkü Argan Yağı cildinizdeki kırışıklıkları da gidermekte ve çevresel kirlilik içerisinde sizi olumsuz dış etkenlere karşı korumaktadır. Hem besleyici hem de tedavi edici olan Argan Yağı ile uzun süreli koruma da sağlayabilirsiniz. Argan Yağı ile daha genç kalabilir ve daha canlı saç, cilt ve tırnaklara sahip olabilirsiniz. 

Source link

Başa dön tuşu