Dekorasyon

YENİ YIL HEYECANLARIAralık ayını ortalayıp yeni yıla yaklaştığımız şu günlerde hepimizde bir yılbaşı heyecanı var hiç şüphesiz… Her ne kadar soğuk havaların etksi ile gökyüzü genellikle gri bir renk alsa ve doğa derin bir uykuya dalsa da bizler de yeni bir seneye girecek olmanın neşesi var. Neredeyse gelmek üzere olan 2014 yılı için hepimiz bir yıl daha büyürken yaptığımız hataları bir kenara bırakıp yeni bir sayfa açmakta fayda var. En güzel ve mutlu seneler sizin olsun!

 1.PARTİLER

yen

Yeni yılı nerede gireceksiniz bir planınız var mı? Evde mi yoksa dışarı da yalnız mı olacaksınız yoksa arkadaşlarınız ya da aileniz ile mi? Yeni yıla girerken olmak istediğiniz yere siz karar verin belki bir partide olacaksınız ama bize kalırsa yepyeni bir başlangıca merhaba derken düşlerinizdeki partinin organizatörü kendiniz olun ve çevrenizdekileri de şaşırtın. İlk adımınız partiyi düzenleyeceğiniz alanı ve katılacak kişi sayısını belirlemek olacak. Eğer partinizi evinizde düzenleyecekseniz ilk iş olarak o gece kırılması muhtemel ve sizin için değerli olan mobilya ve eşyaları başka bir yere taşımak olacak. İsterseniz bir DJ ile anlaşın ya da sevdiğiniz kulüplerin mix albümlerinden kendi müziğinizi misafirlerinize dinletin. Müzik seçiminizi yaparken misafirlerinizin de eğlenebileceği yeni yıl coşkusuna yakışan şarkılar seçmeye özen gösterin. Elbette iş yalnızca müzikler de bitmiyor iyi bir partinin ilk koşulu iyi bir müzik sistemine sahip olmaktan geçiyor. Üstelik iyi bir müzik sistemine sahip olmak için bütçenizden kocaman bir yer ayırmanıza gerekte yok. Kiralama yapan birçok şirket bulunuyor. Yeni yıl gecesinde yapacağınız parti için komşularınıza önceden haber vermenizde fayda var. Bu sayede gecenin ilerleyen saatlerinde apartman yönetimi ve komşularınızla sorunlar yaşamamış olursunuz.

2.KESTANE KEBAP

yen1

Nat King Cole’u bilir misiniz? Peki, ya kadife sesiyle farklı bir yorum kazandırdığı “Christmast Song”’u? Yılbaşı ruhunu tamamıyla yansıtan bu şarkının giriş cümlesinde ateşte kızaran kestanelerden bahsediliyor. Kestane her ne kadar kış mevsiminin favori yiyeceklerinden olsa da daha çok yeni yıl ruhu ile ilişkilendiriliyor. Kestaneyi yeni yıl gecenizde ister çikolatalı fondünüze batırarak yiyin isterseniz yılbaşı hindisini doldurduğunuz pilavınızın içinde kullanın hiç farketmez yeter ki kestane olsun! Kestaneyi kış mevsiminde bir kenara atmayın çünkü yüksek besin değeri sayesinde kan dolaşımını düzenleyip, vücudunuza enerji veriyor ve kolestrol dostu bir besin olduğunu da atlamamak gerekiyor.

3.KIRMIZI, KAR VE GEYİK DESENİ

yen3

yen2

Kırmızı sanırım en çok aralık ayında her yerde karşımıza çıkıyor ve en çok aralık ayına yakışıyor desek yalan olmaz. Siz de bundan faydalanıp hayatınıza minik kırmızılar katabilirsiniz; örneğin kırmızı yastıklar, mumlar, peçeteler, geyikli ya da kar desenli kazaklar… Dünyasının en tutkulu ve iddialı rengi olan kırmızının çabucak ruh halinizi de değiştirecek göreceksiniz. Kar desenleri ya da geyikte kırmızıya arkadaşlık edince romantik ve yeni yıl ruhunu yansıtan bir görünüm kaçınılmaz olacaktır.

4.NAR

yen4,

Ünlü ressam Boticelli’nin paha biçilmez tablolarında bile kendine yer edinen şöhreti ile sayısız asır öteye geçen nar “tanrılar dünyasının meyvesi” olarakta anılıyor. Görenleri baştan çıkaran bu özel meyve Anadolu tanrıçalarından Kubaba’nın, Yunan tanrıçalarından Hera ve Afrodit’in sembolü olarak bereketi ve bol kazancı sembolize ediyor. Sadece yemek için değil dekoratif görünümü ile de yemek masanızın üzerindeki tabağı narlarla doldurabilirsiniz.

5.HEDİYELER GELSİN O ZAMAN

yen5

Hediye almayı istisnasız bir biçimde her insan sever. Yepyeni bir yıla girerken ise hediye almak çok daha güzel duygular yaşatır. Hediye almak kadar sevdiğimiz insanlar için hediye seçmek için yaptığımız alışveriş turları da o kadar güzeldir. Onu mu alsak yoksa bunu mu alsak gibi yaşadığımız minik kafa karışıklıkları ve rengarenk paketler kadar tatlıdır. Ancak yapacağınız hediye alışverişleri için artık saatlerce üzülüp yorulmanıza gerek yok. Bunun için online alışveriş siteleri emrinizde olacak. Güzel bir takı setinden tasarım eşyalara ya da güzellik ürünlerine kadar pek çok ürün hediye edilmek üzere size bekliyor. Siz siz olun şunu unutmayın özellikle yeni bir yıla merhaba derken seçtiğiniz hediyenin maddi değerinden çok manevi değeri önemli!

6.KOKİNA

yen6

Şimdi kokina denildiğinde size bu kelimenin hiçbir şey ifade etmediğinizi gayet iyi biliyoruz. Hani şu kapılara asılan üzerinde kırmızı meyveleri olan dikenli aksesuar var hani işte o dikenli bitkinin ismi kokina… İngilizce’de “Christmasberry” olarak anılan kokina Aralık ayının başından itibaren öncelikle sokak çiçekçileri derken ardından şehrin tüm mağazalarında kırmızı ve yeşilin baştan çıkarıcı büyüsü ile bizleri karşılıyor. Evinize getirene kadar belki dikenleri yüzünden zor anlar yaşayacaksınız ama vazonuzda, kapı süslemesinde ya da mumluk kenarınızda gördüğünüz anda çektiğiniz her şeyi unutacaksınız.

7.YENİ YIL RUHUNU YANSITAN FİLMLER

yen7

Yeni yıl ve Noel dokusu beyaz perde endüstrisinin vazgeçilmezleri arasındadır. Lapa lapa yağan kar, neşe içerisinde bir araya gelen insanlar, sevgililer, güzel dilekler, rengarenk toplar, büyüsüne kapıldığımız ışıklar sinemada içimizi ısıtan bir birliktelik oluşturur. Bu nedenle bu ay içerisinde sıcak çikolata eşliğinde izlenecek içinizi sımsıcak edecek filmlerin ayı…

8.KIRMIZI ÇAMAŞIRLAR

yen10

Hiç düşündünüz mü Noel Baba’nın giydiği kıyafet yüzünden mi kırmızının uğur getirdiğine inanılır yoksa kırmızı uğurlu olduğu düşünüldüğü için mi Noel Baba’nın giydiği kıyafet kırmızıdır? Neyse şimdi bunun hiç önemi yok bizim tek bildiğimiz yeni yıla yaklaşırken etrafımızdaki her yerde kırmızı patlaması yaşanıyor. Kırmızı aşkın ve tutkunun rengidir. Kısacası yepyeni bir yılda kırmızının ruhuna inanıp tepeden tırnağa kırmızı giyinmenizde hiçbir sakınca yok. Üstelik yeni yıla kırmızı çamaşırlar ile girmekte aşk konusunda mutlu olacağınıza dair yaygın bir inanış var. Başka bir inanışa göre de yeni yıla kırmızı iç çamaşır giymek maddi bolluk getiriyor. Elbette tüm bunların bilimsel bir kanıtı yok ama bir şeye inanmakta ona sahip olmanın yarısıdır unutmayın.

9.ÇAM AĞACI RİTÜELİ

yen8

Birbirinden güzel süslemeler, altında olan hediyeler ve ışıklarla donatılmış bir çam ağacı şüphesiz ki yeni yılın en önemli sembollerinden birisidir. Günümüzde gerçeğinin kesilmesinin önüne geçmek için gerçeğinin tıpatıp aynısı olan sentetik çam ağaçları yapılıyor ve binlerce yıllık bu gelenek içimizi sıcacık edecek anlar yaşatıyor bizlere de. Bir yanlış anlaşılmayı engellemek için şunu da eklemekte fayda var. Daha çok Hristiyan ülkelerinde yeni yılda çam ağacı süslemesi yapılsa da bu gelenek herhangi bir dine ya da inanca özgü birşey değil. Bu gelenek tıpkı kötü nazardan ya da büyüden, olumsuzluklardan korunmak için takılan nazar boncuğu gibi, şans getirdiğine inanılan at nalı gibi eski bir Pagan inanışından geliyor. Ağaç zaten sembolik olarak tüm inançlarda ve kültürlerde bolluk ve bereketi simgeliyor. Bununla beraber çam ağacının Noel ve yılbaşı ile bir araya gelmesi 16. Yüzyıl Almanyasına dayanıyor.

10.VİTRİNLER

yen9

Bildiğiniz üzere kasım ayı sonuna yaklaştığımız andan itibaren tüm şehrin vitrinlerinde bir canlılık yaşanır. Alışveriş merkezlerini süsleyen rengarenk ışıklar, camekanların yansımaları, vitrindeki süslenmiş çam ağaçları ve kar temaları değişik aydınlatmalarla bizlere güzel duygular yaşatan bir havaya girer. Mağazalar bu şenlikte birbirleri ile yarışırlar, bizler içinse her mağaza vitrine bambaşka bir karnaval demektir. Elinizdeki sıcacık kahvenizle o mağazadan bu vitrine dolaşabilirsiniz. Tüm bunlar olurken kendinizi çok fazla kaptırmamanızda ve bütçenize büyük hasarlar vermemenizde fayda var. 

Source link

Başa dön tuşu