GenelSağlık

Yüz yıldır kullanılan BCG aşısı Covid-19’a karşı umut olabilir mi?


Yaklaşık yüz yıldır kullanılmakta olan ve tüberküloza karşı koruyuculuk sağlayan BCG aşısı, Covid-19’a karşı başta İngiltere, Avustralya, Hollanda, İspanya olmak üzere bazı ülkelerde toplam 10 bin gönüllü üzerinde denenmeye başlandı. Çalışma ile BCG (tüberküloz) aşısının, korona virüsüne karşı etkili olup olmayacağı test edilecek. 1921 yılında geliştirilen ve tüberkülozun yanı sıra diğer enfeksiyonlara karşı koruyuculuk sağlayabileceğine dair kanıt bulunan BCG, uluslararası Brace çalışması çerçevesinde İngiltere, Avustralya, Hollanda, İspanya ve Brezilya’da toplam 10 bin gönüllü üzerinde deneniyor.

İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nin liderliğinde başlatılan çalışma çerçevesinde BCG aşısı yapılacak bin gönüllünün Covid-19’a yakalanma oranları izlenecek. Aşının büyük ölçüde Covid-19’a maruz kalma olasılıkları daha yüksek sağlık çalışanlarına yapılacağı, böylece BCG’nin etkinliğinin daha hızlı biçimde öğrenileceği ifade edildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, BCG aşısının Covid-19’a karşı etkili bir aşı geliştirilene kadar köprü görevi görebileceğini belirtmişti.

Exeter Üniversitesi Tıp Fakültesinde görevli Profesör John Campbell, BCG’nin Covid-19 aşılarında başarılı sonuçlar alınana ve hastalığın tedavisinde yeni yöntemler geliştirilene kadar birkaç yıl zaman kazanılmasını sağlayabileceğini ümit ettiklerini söyledi.

Çocukken yapılan BCG aşısının Covid-19’a karşı etkili olduğu doğrulanırsa fayda sağlamak için bu kişilerin yeniden tüberküloz aşısı yaptırması gerekeceği düşünülüyor. Klinik çalışmalar, BCG’nin Gine-Bissau’da yeni doğan ölümlerini yüzde 38, Güney Afrika’da burun, boğaz ve akciğer enfeksiyonlarını %73 oranında azalttığı ortaya koymuştu. Hollanda’da yapılan araştırmalar da BCG’nin vücutta sarı humma virüsünün miktarını azalttığını göstermişti.Kaynak:BBCSource link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu