GenelSağlık

Zencefil çayı nasıl yapılır? Nasıl içilmeli? Faydaları ve yan etkileri nelerdir?

Zencefil çayı, baharatlı lezzeti ile son derece popüler bir içecektir. Özellikle kış aylarında hem soğuk algınlığından korunmak hem de ısınmak için siyah çay ya da kahveye kafeinsiz bir alternatiftir. Antioksidan ve anti-enflamatuar etkisiyle kalp hastalıklarına karşı korur, bağışıklığı destekler, ağrıyı hafifletir ve kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca sindirim sistemini düzenleyerek hazımsızlık ve gaz sorunlarına engel olur, Özellikle mide bulantısını gidermekte çok etkilidir. Kuru ya da taze zencefil kökünden elde edilen bu şifalı içeceğin evde yapımı son derece basittir ve dengeli tüketildiği sürece güvenlidir.

Zencefil çayının özellikleri

Zencefil, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Yüksek oranda lif, protein, sodyum, demir, C vitamini ve potasyum içerir. Ayrıca anti-enflamatuar ve antioksidandır. Tüm bu özellikleriyle zencefil yüzyıllardır farklı kültürlerde tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Zencefil çayı, tüm bu besinleri almanın lezzetli ve pratik bir yoludur. Orta Doğu ve Asya kıtası dahil olmak üzere hemen hemen her kültürde popüler bir içecektir.

Zencefil çayının faydaları

Bulantıyı hafifletir

Zencefil çayı, yapılan araştırmalarda içerdiği uçucu yağlar ve gingerol adı verilen fenol bileşikler sayesinde bulantı tedavisinde son derece etkili bulunmuştur. Taşıt tutmasının neden olduğu baş dönmesi, kusma ve soğuk terleme, hamilelikteki sabah bulantısı, kemoterapi veya ameliyat sonrası bulantıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Zencefil çayı kan sulanmasına neden olabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası zencefil çayı tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Kalp sağlığını destekler

Araştırmalar zencefil çayının kan dolaşımını düzenleyerek damarlarda yağ birikmesini engellediğini ve kalp krizi ya da felç riskini azalttığını göstermektedir. Ayrıca yüksek tansiyon, kan pıhtılaşması ve yüksek kolesterol gibi ciddi kalp hastalıklarına neden olabilecek durumlardan da korunmaya yardımcı olmaktadır.

Kilo ve kan şekeri kontrolüne yardımcı olur

2012 yılında yapılan bir araştırma, sıcak zencefil çayının (toz zencefil ile yapılan) tokluk hissini arttırdığını ve açlığı azalttığını göstermektedir. Bu da zencefilin obezite tedavisinde etkili olabileceğini düşündürse de daha çok araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ayrıca zencefil, tip 2 diyabet hastalarında kan şekeri kontrolünü sağlamaya, A1C, insülin ve trigliseritleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Ağrı kesicidir

Zencefil, yüzyıllardır iltihabı tedavi etmek için kullanılmaktadır ve artık bu etki bilimsel olarak da desteklenmektedir. Araştırmalar zencefilin özellikle diz osteoartrit ağrısını azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Zencefil çayı ayrıca baş ağrısı, adet krampları ve boğaz ağrısı gibi farklı ağrı türlerinde de etkilidir.

Bağışıklığı destekler ve soğuk algınlığından korur

Zencefildeki antioksidanlar bağışıklığınızı güçlendirir ve sizi hastalıklara karşı korur. Zencefil çayının buharını solumak, soğuk algınlığının ya da alerjinin neden olduğu burun tıkanıklığı ve diğer solunum sorunlarında son derece etkilidir.

Sindirimi destekler

Zencefil çayı, hazımsızlık, mide ekşimesi veya şişkinlik gibi sindirim sorunlarında etkilidir. Bağırsak kaslarını uyararak sindirim hareketliliğini arttırır, böylece vücudun yiyecekleri daha rahat parçalamasına ve dışarı atmasına yardımcı olur. Sindirim rahatlar, şişkinlik ve gaz azalır.

Zencefil çayı zayıflatır mı?

Obezite, oksidatif stresi ve iltihaplanmayı beraberinde getirir. Zencefil çayı, doğrudan kilo verdirmez ama zencefilin iltihabı azaltma, sindirimi kolaylaştırma, kan şekeri seviyesini dengeleme ve iştahı bastırma özellikleri, kilo vermeye çalışan insanlarda destekleyici olabilir.

Zencefil çayı hamilelikte içilir mi? Ne kadar içmek güvenlidir?

Zencefil çayı aşırıya kaçılmadığı sürece hamilelik sırasında güvenli bir içecektir. Bulantı ve kramplara yardımcı olabilir. Ayrıca bağışıklık sistemini destekler ve gebeliğin neden olabileceği kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak yine de düzenli tüketmeden önce doktorunuza danışmanız daha güvenli olacaktır.

Araştırmalar hamilelikte günde 1 gram zencefilin güvenli olduğunu göstermektedir. Bu miktar 4 fincan paket zencefil çayı veya 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil köküyle demlenmiş çaya karşılık gelir.

Zencefil çayı nasıl yapılır?

Taze zencefil çayı nasıl yapılır?

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı rendelenmiş ya da küçük bir parça doğranmış taze zencefil
 • 2 bardak su
 • İsteğe bağlı olarak limon ve bal

Yapılışı:

 • Suyu kaynatın ve ocaktan alın
 • Zencefilleri içine atın.
 • Biraz bekledikten sonra çayı bir bardağa süzün.
 • Dilerseniz içine bal ya da limon ekleyebilirsiniz.

Kuru zencefil çayı nasıl yapılır?

Malzemeler:

 • 1-2 çay kaşığı kuru zencefil (istediğiniz sertliğe göre)
 • 2 bardak su
 • İsteğe bağlı olarak limon ve bal

Yapılışı:

 • Suyu kaynatın.
 • Bardağın içine koyduğunuz kuru zencefilin üzerine kaynar suyu dökün.
 • 10 dk. kadar demlenmesini bekleyin.
 • Dilerseniz içine bal ya da limon ekleyebilirsiniz.

Toz zencefil çayı nasıl yapılır?

Toz zencefil çayının lezzeti biraz keskin olabilir. Dilerseniz yumuşatmak için çaya farklı malzemeler de katabilirsiniz.

Yapılışı:

 • Bir bardak kaynar suyun içine bir çay kaşığı toz zencefil ekleyin.
 • Demlenmesi için 5 dk. kadar bekleyin.
 • Dilerseniz içine bal ya da limon ekleyebilirsiniz.

Zencefil çayı ne zaman içilmeli?

 • Hazımsızlık sorununuz varsa yemeklerden sonra,
 • Araba tutması için yolculuktan önce ya da mide bulantısı hissetmeye başladığınızda,
 • Kış aylarında soğuk algınlığından korunmak için her gün,
 • Adet döneminde ağrınız olduğu sürece,
 • Stresli ve kaygılı hissettiğiniz zamanlarda gece yatmadan önce bir fincan zencefil çayı içebilirsiniz.

Zencefil çayının zararları ve yan etkileri

Zencefil çayı, fazla tüketilmediği sürece oldukça güvenlidir. Günde 4 gramdan fazla zencefil tüketmek bazı yan etkilere ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Zencefil çayının olası yan etkileri şunlardır:
 • Bazı insanlarda safra üretimini arttırabilir. Eğer safra taşı ya da safra kesesi problemleri yaşıyorsanız zencefil tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.
 • İshal, gaz, mide ekşimesi, reflü ya da hafif mide rahatsızlıklarına neden olabilir.
 • Kan basıncının düşmesine sebep olabilir. Tansiyonunuz düşükse zencefil çayını dikkatli tüketmelisiniz.
 • Kan inceltici etkisi nedeniyle kanama bozukluğu olan kişilerin tüketmesi sakıncalı olabilir.


Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu