GenelSağlık

Zirkonyum diş kaplama nedir? Nasıl yapılır? Avantajları ve fiyatı

Zirkonyum diş kaplama, diş tedavisinde yaygın olarak kullanılan koruyucu bir kaplama yöntemidir. Günümüzde giderek daha popüler hale gelen zirkonyum diş kaplamanın diş sağlığı için pek çok faydaları vardır. Uzun ömürlü ve sağlamdır; sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet yaratmaz. Genellikle, kırık, hasarlı, aşınmış, şekilsiz ve zayıf dişleri onarmak için kullanılır. Zirkonyumun bu kadar çok tercih edilmesinin bir nedeni de doğal diş görünümüne olan yakınlığıdır. Birçok diş hastalığının tedavisinde kurtarıcı çözümler sunar. Ayrıca estetik gülüş tasarımı için çok yaygın kullanılmaktadır, sorunlu ve kötü görünümlü dişlere estetik bir görünüm kazandırır.

Zirkonyum diş kaplama nedir?

Özel bir yöntem kullanılarak uygulanan ve gücünü, şeklini, görünümünü korumaya yardımcı olan zirkonyum diş kaplama, popüler bir diş restorasyon tedavisi yöntemidir. Bu kaplama modeli için birçok materyal mevcuttur; en yaygın olanları metal, reçine, porselen ve seramiktir. Sorunlu ve hasar görmüş dişleri hem onarmak hem de kötü görünümünü düzeltmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Çok dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Metale karşı alerjisi olan kişiler için ideal bir tedavi seçeneğidir.

Zirkonyumun özellikleri
Zirkonyum, doğada az bulunan bir metaldir; gri-beyaz renkte, parlak ve oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. Korozyona (aşınma) karşı çok dayanıklı olduğu için sanayide aşırı dayanıklılık gerektiren makinelerin üretiminde de kullanılır. Zirkon ve badeleyit gibi minerallerden elde edilen zirkonyumun, diş kaplamaları dahil olmak üzere pek çok kullanım alanı vardır.

Zirkonyum diş kaplama nasıl yapılır?
Diş hekiminiz zirkonyum diş kaplama işleminden önce ağız içi ve dişleri kapsamlı bir değerlendirmeden geçirmesi gerekir. Hasta ile birlikte tedavi planı ve sürecin detayları konuşulur. Hastaya lokal anestezi uygulanır ve uyuşmanın gerçekleşmesi için kısa bir süre beklenir. Kaplama yapılacak olan dişler gerekli ölçüde ufaltılır ve diş uçları inceltilir. Hastadan ölçü alındıktan sonra tamamen bilgisayar sistemiyle, laboratuvar ortamında hazırlanan zirkonyum kaplama, birkaç seansta kolayca uygulanır. Seanslar arasında geçici kaplamalar yapılır: Böylece kişi işine ve sosyal yaşantısına ara vermek zorunda kalmaz.

Kaplamalar, kişiye özel olarak CAD/CAM adı verilen cihazlar yardımı ile tamamen el değmeden üretilir. İşlem yapılacak kişi diş kaplamasının renk ve tonu seçimini kendisi yapabilir. Kaplamalar hazır olduğunda dişe uygulanır. Bir sorunla karşılaşılması ya da soru işareti olması durumunda, bir haftalık deneme süresi içinde kaplamalar geçici olarak da dişlere adapte edilebilir. İşlem sırasında hafif bir sızlama görülmekle birlikte, ağrı veya sağlık problemi gelişme riski çok azdır. Son aşamada, hastadan 6 ayda bir düzenli olarak kontrole gelmesi istenir.

Zirkonyum diş kimlere yapılır?
Zirkonyum diş kaplama tedavisi yaş sınırı olmaksızın herkese uygulanabilir. Ancak diş gelişimi tamamlanmamış 18-20 yaş altı kişilere genellikle önerilmez. Bu işlem, hastanın isteği üzerine ya da birçok ağız problemini düzeltmek için uygulanabilir.

Zirkonyum diş kaplama ne için kullanılır?
-Kırık veya kesik dişlerin tedavisinde,
-Kalıtsal diş rengi değişikliği tedavisinde,
-Asimetrik diş görünümü ve bölünmüş diş görünümü tedavisinde,
-Sonradan renk değişikliği olan dişlerin tedavisinde,
-Düşmüş dolguların veya dolgu gerektiren dişlerin tedavisinde,
-Büyük dolguların, diş implantlarının ve kök kanallarının kaplanmasında,
-Gülüş görünümünü iyileştirmede.

Zirkonyum diş kaplama avantajları
-Zirkonyum kaplamanın en önemli avantajlarından birisi kuvvetli oluşudur. Sağlam ve dayanıklı olan bu malzeme, özellikle arka dişler için iyi bir seçimdir.
-Zirkonya bazlı kaplamalar oldukça uzun ömürlüdür. 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, zirkonya bazlı kaplamaların 5 yıl boyunca metal bazlı kaplamalar kadar başarılı olduğu görülmüştür.
-Işık geçirme özelliğiyle daha şeffaf bir görünüm sağlayan zirkonyum kaplamalar, doğal dişlere en yakın ve en estetik kaplamalardır. Bu nedenle diş hekimleri ve de hastalar tarafından çok sık tercih edilir.
-Tat bozuklukları, diş eti sorunları ve ağız kokusu gibi reaksiyonlara neden olmayan sağlıklı bir alaşımdır.
-Metal kaplamaların diş etlerine uyguladığı baskı ve morluklar zirkonyum kaplamalarda görülmez.
– Sıcak ve soğuk hassasiyeti yaşatmaz ve çay, kahve gibi dişlerde renklenmeye sebebiyet veren unsurlardan etkilenmez.

Zirkonyum diş kaplama çeşitleri / modelleri
Seramik kaplama varyasyonlarda iki seçenek öne çıkar: zirkonya ve tam kontur zirkonya. İki seçenek de porselen-metal kompozitleri ve tam metal karışımlarını kullanmaya uygundur. Ön ve arka çok üniteli köprüler için en iyi seçim çerçeve zirkonyadır. Bu çok yönlü malzemeyi porselen veya camla maskeleyerek doğala çok yakın bir diş elde etmek mümkündür. Tam kontur zirkonya ise monolitik bir restorasyon olarak daha etkilidir.

Zirkonyum kaplama fiyatları
– Genel fiyatlar, türlerine göre ortalama fiyatlar
Fiyatlar, ilk muayene sonrasında diş hekimleri tarafından belirlenir ve hem dövize göre hem de kişiye özgü olarak değişir. Bununla birlikte 2022 yılı için ortalama genel fiyatlar şöyledir:

-Zirkonyum Destekli Estetik Kaplama (GC) – Kdv Hariç 1200 TL
-Zirkonyum Destekli Estetik Kaplama (e-max) – Kdv Hariç 1500 TL
-Zirkonyum Destekli Estetik Kaplama (Noritake) – Kdv Hariç 950 TL
-Zirkonyum Destekli Estetik Kaplama (Vita) – Kdv Hariç 1450 TL
-Zirkonyum Destekli Estetik Kaplama (Katana) – Kdv Hariç 1950 TL
-Full Monolitik Zirkonyum Kaplama (GC) – Kdv Hariç 1750 TL
-Full Monolitik Zirkonyum Kaplama (Noritake) – Kdv Hariç 1500 TL
-Full Monolitik Zirkonyum Kaplama (Vita) DV Hariç – Kdv Hariç 1950 TL
-Full Monolitik Zirkonyum Kaplama (Katana) – Kdv Hariç 3000 TL

– SGK zirkonyum dişi karşılıyor mu?
Öncesinde SGK kapsamında yer almayan zirkonyum uygulamaları günümüzde SGK kapsamına dahil edilmiştir. Diş hekimliğinde estetik materyallerden sayılan zirkonyum kuronlarını artık SGK fiyatlarıyla yaptırabilirsiniz.

Zirkonyum kaplamanın zararları
– Zirkonyum Kaplama Dezavantajları
Zirkonya kaplamaların çok az dezavantajı bulunmaktadır. Bunlardan ilki, bu tedavinin diğer diş tedavilerine göre daha pahalı olmasıdır. Diğer dezavantajı ise kronlarının sert yapısıdır. Bunlara ek olarak, malzemenin tek başına gerçek dişlerinizle eşleşmesi kolay olmayacağından dolayı daha doğal bir görünüm elde etmek için diğer malzeme karıştırılması gerekir. Fakat tecrübeli hekimlerin ellerinde bu dezavantajlar avantaja dönüştürülebilir.

Zirkonyum kaplamanın zaraları
Zirkonyum kaplamalar, diş eti uyumu ve biyolojik uyumları ile doğal dişe en yakın olan kaplama çeşitlerindendir ve zararlı değildir. Metal üstü porselen kaplamalara alerjisi olan kişilerde bile gönül rahatlığıyla uygulanabilir.

Zirkonyum Kaplama yaptıranlar ne tür sorunlar yaşıyor
Uygulama sonrası bazı kişiler nadiren adaptasyon sorunu ile karşılaşabilir. 1-2 gün gibi kısa bir süre ağrı yaşanması muhtemeldir. Ağrı geçmez veya azalmazsa doktor kontrolüne gidilmesi önerilir.

Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu